LIPIEC 2020 | Wystawa również w wersji online

Wyobraźmy sobie piękny fragment przyrody, gdzie wszystko zieleni się, czerwieni, mieni i migoce, gdzie przedmioty o różnych barwach zmieniają się z sekundy na sekundę dzięki przesunięciom świateł i cieni, i ożywione wewnętrzną pracą ciepła znajdują się w nieustannej wibracji, od której drżą linie i która potwierdza prawo o wiecznym i powszechnym ruchu.
fragment „Studium o kolorze” C. Baudelaire

 

 

 

 

W lipcu zaprosiliśmy Państwa do dworkowej Galerii Sztuki na jubileuszową wystawę malarstwa Agnieszki Olędzkiej. Zaprezentowaliśmy cykl obrazów, których inspiracją była – jak mówi sama autorka – „świat pejzaży, które otaczają mnie w Sopocie. Światło to najznakomitszy reżyser spektakli, które bezustannie rozgrywają się wokół nas. Migotanie liści w świetle słońca, iskrzące się odbicia w morskich falach, szalona gra cieni. Pozostaje mi ujarzmienie tych obrazów. Odnalezienie abstrakcyjnych form, które nie starają się odzwierciedlać natury, zamieniają się we wzory, figury geometryczne czy zakrzywione linie.
Proces twórczy jest dla mnie jak pasjonująca zagadka do rozwiązania. Na płótnach moich obrazów rozgrywa się walka kolorów o pierwszeństwo, form o nabranie kształtów. Ostatecznie wszystkie puzzle znajdują swoje miejsce.”

Na wernisaż zaprosiliśmy w środę 8 lipca o godzinie 18.00. Wystawę pt. PEJZAŻE SOPOCKIE można było oglądać  do 5 sierpnia 2020 r. Ekspozycja dostępna jest także w wersji Online.

 

 

 

 

 

 

AGNIESZKA OLĘDZKA
Od urodzenia mieszka w Sopocie, mieście malarzy i artystów. W latach 1979-1984 studiowała w PWSSP w Gdańsku (obecnie ASP). Dyplom Magistra Sztuki uzyskała w 1984 w pracowni prof. Jerzego Krechowicza. Jest członkiem ZPAP.

Zajmuje się malarstwem i rysunkiem oraz grafiką projektową i fotografią.W latach ’90 jej centrum życia artystycznego na kilka lat przeniosło się do Holandii, gdzie wystawiała prace, kształtując własny styl, otwierając się na nowoczesność i europejskość malarstwa. Nauczyła się łamać schematy, dając sobie artystyczną wolność. Jej obrazy mówią o emocjach, są z nich zbudowane, wieloznaczeniowe, nieoczywiste.

Autorka tworzy obecnie we własnej pracowni w Sopocie. Jej prace były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, USA, Holandii, Niemczech i Japonii.

Agnieszka Olędzka jest laureatką stypendium artystycznego Miasta Sopotu (2020) – wystawa Pejzaże Sopockie została zrealizowana z udziałem finansowym Gminy Miasta Sopotu.

Więcej informacji o twórczości artystki:
www.oledzka.art.pl
www.caligrafica.pl

 

 

Relacja fotograficzna z wernisażu:

 

 

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miasta Sopotu