Grudzień 2016

W środę, 30 listopada o godz.18.00 odbył się wernisaż wystawy NON OMNIS MORIAR. ARCHITEKT WŁADYSŁAW LEW – OBRAZY prezentującej twórczość wieloletniego sopockiego Architekta Miejskiego i pracownika naukowego na Wydziale Architektury PG. W galerii Dworku Sierakowskich pokazane zostały głównie akwarele, które powstały w ostatniej dekadzie życia autora. Kuratorem wystawy jest Gabriela Kurowska.

Wystawa potrwa do końca grudnia br. Galeria czynna codziennie w godz. 12.00-18.00.

Wstęp wolny. Zapraszamy.

O malarstwie Władysława Lwa
Wnikliwa obserwacja natury, dostrzeganie jej piękna, zmienności barw i ich współgranie, obecność i oddziaływanie światła  oraz odnajdywanie struktury pejzażu, to niewątpliwe atuty akwarel, które prezentuje wystawa malarstwa Władysława Lwa. Autor w mistrzowski sposób posługuje się techniką akwareli, znakomicie buduje plany widoków łąk, jezior, lasów, czy też rozległych przestrzeni przedstawiających bezkres wody czy to nieskończone niebo gęsto pokryte obłokami. Do budowania formy i struktury pejzażu, jak i jego perspektywy w mistrzowski sposób różnicuje natężenie i jakość koloru. Temu też służą plamy o miękkim konturze, co ukazuje malarską wrażliwość artysty.
Tematyka obrazów Władysława Lwa to przede wszystkim przyroda. Autor zachwyca się urokiem natury. Zwykle widzimy ją samą, przedstawioną jako główną bohaterkę całej kompozycji. Znajdziemy niekiedy także jakiś zarys miasta lub zabudowania w oddali, mistrzowsko wtopionych w pejzaż. Są wśród akwarel i takie, które przedstawiają tylko zakątki dawnej architektury. Te zachwycają zawodową znajomością rzeczy (Władysław Lew był czynnym architektem), która dodawszy do niej niezwykłe wyczucie rysunku i wrażliwość malarską autora ­ daje tak piękne rezultaty.

Gabriela Kurowska – kurator wystawy

Władysław Lew urodził się w Stanisławowie w 1912 r. Po ukończeniu Wydziału Architektury na Politechnice Lwowskiej w 1938 r. rozpoczął pracę jako architekt w Zarządzie Miejskim w Stanisławowie. Walczył w Kampanii Wrześniowej w stopniu podporucznika. W czasie wojny przez ponad rok więziony był przez NKWD w Stanisławowie. Po zajęciu miasta przez Niemców zaangażował się w organizacje i działania ruchu oporu, za co został aresztowany przez gestapo w 1943 r. i osadzony w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu (numer 154394), a następnie w obozach Schandelah i Neuengamme. Po zakończeniu wojny, w czerwcu 1945 r. osiedlił się w Sopocie, w którym mieszkał do śmierci. Zaangażował się w odbudowę Gdańska i Pomorza, współtworząc pierwsze plany urbanistyczne Regionu. Był pracownikiem naukowo – dydaktycznym na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, Architektem Wojewódzkim, Kierownikiem pracowni architektury a także Architektem Miejskim w Sopocie. Odszedł na emeryturę w 1978 roku. Zmarł 13 maja 1987 r.

Większość prezentowanych na wystawie obrazów powstała w ostatniej dekadzie życia autora. Malował głównie akwarele ale tworzył też pastele i rysunki węglem i ołówkiem. Namalował około 140 obrazów.

Prace prezentowane w galerii pochodzą z prywatnych kolekcji. Serdecznie dziękujemy rodzinie autora – córkom Magdalenie i Katarzynie, synowi – Piotrowi oraz kuratorowi – Gabrieli Kurowskiej za pomoc w przygotowaniu i organizacji wystawy.