Luty 2016

Od środy, 3 lutego 2016 r. zaprezentowaliśmy wystawę OKNA. W galerii Dworku zaprezentowane zostały fotografie sopockiego artysty plastyka Macieja Szemelowskiego wykonane w latach 2014-2015 w Sopocie, a także w Grecji i we Włoszech.

24 lutego br. o godz. 18.00 odbył się uroczysty finisaż wystawy. OKNA można było oglądać do 28 lutego 2016 r., codziennie w godzinach 12.00–18.00.

Wstęp wolny.
Zapraszamy!

OKNO. Dla jednych to banalna dziura w ścianie, dzięki której na co dzień o różnych porach roku i o różnych porach dnia lub nocy obserwujemy to co się dzieje na zewnątrz.

Zmieniając w swoim życiu lokum często zapamiętujemy na całe życie widok z okna. I są to wspomnienia miłe dla oka, lub przykre, o których chcemy zapomnieć.

Okna mogą być w swoim kształcie i wielkości okazałe lub bardzo skromne. Rzadko kiedy zdobią je oryginalne szprosy, okiennice lub rzeźbione ramy.

Z dzieciństwa zapamiętałem widok sąsiadek, obserwujących przez wiele godzin wszystko co dzieje się za oknem. Oparte na poduszkach wyglądały niczym leniwe koty, bezmyślnie wodzące wzrokiem w prawo, w lewo. Dzisiaj to już zapomniany widok. Za okno, z którego można patrzeć na szeroki świat, służą nam TV, komputery, laptopy, itp.

Docierają do nas tysiące obrazków dziennie, ale czy jesteśmy w stanie następnego dnia przywołać bez trudu z naszej pamięci choć jeden z nich?

Zapraszam Państwa w krótką podróż szlakiem sopockich, greckich i włoskich okien.

Maciej Szemelowski

Maciej Szemelowski – artysta plastyk, malarz, fotograf, grafik, scenograf, a także publicysta. Laureat wielu nagród fotograficznych i wyróżnień m.in.: Nagrody Wojewody Gdańskiego za popularyzację Wybrzeża Gdańskiego, nagrody za plakat „Sopot” w Lahti oraz plakat „Pepsi cola”, nagrody na Biennale plakatu w Warszawie za cykl plakatów „Polski cyrk”, oraz International Photography Award 2015 i Wildlife Photographer of the Year 2015.

Autor indywidualnych wystaw fotograficznych m.in.: „Sopockie molo”, „Sopocka jesień”, „A może morze?”, „Miasto”, „Na biało”, „Ślady”, „Na styku”.

Zrealizował między innymi:
– scenografie telewizyjne do programów muzycznych,
– scenografie w Operze Leśnej m.in.: na Międzynarodowy Festiwal Piosenki oraz koncerty Trzy Dekady Polskiego Rocka i Piknik Country,
– scenografię kabaretu Jana Pietrzaka,
– scenografię koncertu Czesława Niemena,
– scenografię I Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych,
– teledyski i reklamy TV,
– filmy autorskie: „Sopot, Do utraty tchu” (o Januszu Popławskim), „Wernisaż u Macieja”,
– filmy telewizyjne „Artyści Sopotu”.

Ponadto jest autorem:
– malarstwa ściennego na statku Stefan Batory,
– kilkunastu wydawnictw na 100-lecie Sopotu m.in. kalendarza „Artyści Sopotu”,
– albumów „Cztery pory roku”, „Sopockie Molo i brzeg”, płyty DVD „400 najpiękniejszych widoków Sopotu”,
– plakatów o tematyce kulturalnej m.in.: „Plakatu z okazji 20-lecia Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot”, „Niezależne obchody 25. rocznicy powstania pierwszej Solidarności”

oraz współautorem:
– razem z W. Fułkiem, albumów „Sopot, sezon, miejsca, chwile” i „Historia Sopockiego Mola”, a także teledysków Lecha Makowieckiego.

www.szemelowskimaciej.republika.pl