LUTY 2018

 

W lutym w Galerii Sztuki zaprezentujemy malarstwo Zofii Sumczyńskiej. Na wernisaż wystawy SENTYMENTALIA – MIKROŚWIATY zapraszamy we wtorek, 6 lutego 2018 r., godz. 18.00. Ekspozycję prac Z. Sumczyńskiej będzie można oglądać do 4 marca br., codziennie w godzinach 12.00-18.00.

 

Co stanowi źródło twórczej inspiracji? Gdzie autorka znajduje natchnienie?

Kolor i sama czynność malowania sprawiają mi ogromną radość, wywołują poczucie nieskrępowanej wolności. Najczęściej inspiracji poszukuję w najbliższym otoczeniu, w ogrodzie, tuż za płotem, za zakrętem. Chętnie maluję kwiaty, pejzaże i anioły, które otaczają opieką nie tylko nas ludzi, ale pochylają się także nad naszymi braćmi mniejszymi. Inspiruje mnie także malarstwo mistrzów renesansu, z którymi od pewnego czasu prowadzę swoistego rodzaju dialog. Fascynują mnie stare zabawki, ich kolorystyka, historia zaklęta w dziecięcych marzeniach i kreatywnych dziecięcych fantazjach.

Zofia Sumczyńska

Wstęp wolny!

Zapraszamy!

 

 

 

Zofia Sumczyńska

Urodzona w Gdańsku, mieszka w Starogardzie Gdańskim.

Malarka, witrażystka, ilustratorka i bajkopisarka. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu.

Autorka i wykonawca monumentalnych witraży w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi w Nowym Dworze Gdańskim.

Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych w Polsce, a także w Japonii, Angli, Niemczech, Szkocji i Danii.

Kilkukrotna stypendystka Prezydenta Miasta Starogardu Gdańskiego.

Założycielka Galerii Autorskiej 24B w Starogardzie Gdańskim, którą w 2012 roku utworzyła z części swojego domu.

Za swoją działalność artystyczną została w 2014 roku uhonorowana nagrodą Starosty Starogardzkiego „Kociewski Gryf” zostając „Twórcą Roku”.

W 2016 r. otrzymała nagrodę „Kociewskie Pióro” za działania kulturotwórcze. W tym samym roku jej twórczość była tematem pierwszego seminarium naukowego na wydziale Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego w ramach projektu „Pośród nas”.