Wystawa dostępna online

Witraże, to niezwykle piękne detale, które obok wieżyczek i drewnianych werand są charakterystyczne dla sopockiej architektury końca XIX i początku XX w. Odpowiadały wymogom panującej w tamtym okresie mody i nadawały miastu niezwykłego klimatu oraz uroku. Witraże umieszczano najczęściej na klatkach schodowych kamienic, ale bywało także, że znajdowały się we wnętrzach mieszkań czy w balustradach balkonów. Zwykle okno witrażowe ozdabiano kolorową bordiurą, ale bywały też i takie, podnoszące prestiż posesji, gdzie cała płaszczyzna okna była pięknie skomponowanym obrazem. Światło przechodzące przez takie okno w zależności od pory dnia czy też roku malowało na ścianach, podłodze, parapetach niezwykłe, barwne impresje. Witraże nie mają oznaczeń dotyczących autorstwa za wyjątkiem pochodzących z pracowni jednego z największych witrażystów tamtego okresu Ferdynanda Mullera z Quedlinburga.

Maria Różańska

 

 

 

 

W lutym zaprosiliśmy do dworkowej Galerii Sztuki na wystawę odsłaniającą bogactwo i unikatowość detali sopockiej architektury. Zaprezentowaliśmy wyjątkowe fotografie przedstawiające Sopockie witraże, wykonane przez Marię Różańską na przestrzeni czterech ostatnich lat.

Na wernisaż i spotkanie z autorką projektu zaprosiliśmy w środę 5 lutego o godzinie 18.00. Ekspozycja niezwykle urokliwych sopockich okien prezentowana była w Dworku Sierakowskich do 1 marca. Sopockie witraże dostępne są także w wirtualnym wydaniu.

Wstęp wolny / Dostęp bezpłatny
Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Maria Różańska

Z wykształcenia matematyk, fotografuje od 2011 r. Ukończyła Studium Fotografii Artystycznej Stefana Figlarowicza. Uczestniczyła w wystawach na terenie kraju oraz zbiorowych Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Wystawa indywidualna Wulkany błotne prezentowana była w Elbląskiej Galerii Fotografii, Muzeum Ziemi w Warszawie oraz Wejherowskim Centrum Kultury. Cykl zdjęć zatytułowany Azerbejdżańska mozaika pokazywany był podczas Nocy Muzeów w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku (2012 r.) oraz w Muzeum Miasta Gdyni (2012 r.).

Jest laureatką konkursów fotograficznych. Na Otwartych Mistrzostwach Fotografii ( 2016 r.) otrzymała wyróżnienie i nagrodę specjalną w kategorii Natura.

Jest członkinią Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego.

 

Relacja z wernisażu

 

W imieniu Marii Różańskiej składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które okazały życzliwość i zrozumienie otwierając przed Nią drzwi sopockich kamienic, a szczególnie Tym, którzy Ją tam zaprosili.

 

 

 

Pokłosiem wystawy Marii Różańskiej jest album prezentujący zdjęcia tych unikatowych detali  charakterystycznych dla architektury Sopotu.
Publikacja pt. Sopockie Witraże ukazała się nakładem Wydawnictwa Bernardinum w grudniu 2020 r.

 

 

 

 

 

 

Wystawa Sopockie witraże została zrealizowana przy wsparciu finansowym Gminy Miasta Sopotu.