Maj 2017

„Twórcza chwila, przygoda kolorem – to uczucie spełnienia. Malując jestem uspokojona, pocieszona i usatysfakcjonowana” – tak o swoim malarstwie mówi Gertruda Kuziemska-Wilczopolska, dla której wystawa w Galerii Dworku Sierakowskich jest podsumowaniem twórczości. Swoje przeżywanie i postrzeganie świata artystka przelewa na płótno i tkaninę unikatową, utrwala w ceramice i formach medalierskich, a mottem towarzyszącym jej w pracy artystycznej jest radość tworzenia.

„(…) Całe życie towarzyszy mi radość tworzenia, operowania barwami i kształtami. Moje prace powstają i dojrzewają w długim okresie czasu, prace malarskie składają się z wielu warstw, nakładających się na siebie, przenikających wzajemnie – jak różne wątki w życiu…

Gertruda Kuziemska Wilczopolska0Staram się w nich pokazać wyczucie kompozycji – ja to nazywam „moim kręgosłupem”. Stosuję kontrasty – kolory ciepło-zimne, subtelności walorowe, różne płaszczyzny: małe i duże, także fakturę gładką i szorstką. Ważne są kropki i kreski czyli drgania. Lubię tzw. nawarstwienie kolorystyczne. Ciągle szukam!

Pracuję przeważnie bardzo długo. Powinna być hierarchia ważności. Pauzy – ważne słowo, wprowadzam – jako uzupełnienie. Chcę pokazać współpracę różnych akcentów. Kolor ważny – powinien dźwięczeć – śpiewać. Wszystko to ma nam czule zagrać.

Marzy mi się, aby między mną a widzem wytworzył się nastrój milczącej przyjaźni. Chciałabym zobaczyć szczęśliwy dom, w którym wiszą moje prace. Mają zapraszać do środka i wzruszać (…).” – Gertruda Kuziemska-Wilczopolska.

Gertruda Kuziemska-Wilczopolska
Urodzona w 1935 roku. Studia artystyczne odbyła na Wydziale Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom uzyskała w 1960 roku.

Pracuje w różnych technikach plastycznych takich jak: malarstwo, medalierstwo, tkanina unikatowa – gobelin, małe formy rzeźbiarskie i ceramika, a także malarstwo szkliwem na płytkach ceramicznych o dużych formatach. Od 1961 aktywnie uczestniczy w wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą (m.in. Stany Zjednoczone, Szwecja, Finlandia, Włochy, Wielka Brytania, Hiszpania).

Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień w tym ostatnio m.in.: Medalu Antoniego Abrahama za budowanie i właściwe kształtowanie obrazu kulturowego Kaszub (Puck, 2008 r.), Nagrody artystycznej Miasta Pucka „Kaszubski Tulipan” za kreacje artystyczną w 2008 r., Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni na 50 lecie ZPAP za całokształt pracy twórczej (2011 r.), Nagrody Grand Prix 13. Puckiego Salonu Artystycznego (2016 r.).

Prace Gertrudy Kuziemskiej-Wilczopolskiej znajdują się w zbiorach Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Miasta Gdyni i Biblioteki Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku. Mieszka w Sopocie. http://www.trudzia.gdan.pl/

Wystawę będzie można oglądać od 8 maja do 4 czerwca, codziennie w godzinach 12.00-18.00. Wernisaż wystawy „BARWY RADOŚCI. Malarstwo, ceramika, gobelin” odbędzie się w piątek 12 maja o godz. 18.00. Wstęp wolny.