maj 2019

Od 8 maja br. zapraszamy na wystawę prac gdyńskiej malarki, ilustratorki, autorki rysunków i animacji – Joanny Śmielowskiej. Jej  sztuka balansuje między poezją a realizmem, snem a rzeczywistością, harmonią i wszystkim co pomiędzy. O źródłach inspiracji twórczych tak mówi autorka:

Inspiracja, to trudny do wytłumaczenia termin, zwłaszcza w przypadku fenomenu twórczości. Obowiązek, czy przymus, a może swoboda wypowiedzenia się na temat czegoś, co nas interesuje, drażni, intryguje lub z czym się identyfikujemy, w czym widzimy sens świadomego życia. Już samo wyodrębnienie, wybór: tematu, sprawy, uczucia, osoby, wymaga ukonkretnienia tej sprawczej sprężyny naszego działania.  A ta często pozostaje ukryta, półświadoma, mieści się w naszym rytmie oddychania, nastroju, ogólnym podejściu do filozofii istnienia, jego podstawowych wartości, hierarchii potrzeb.

Nie umiem jednoznacznie wskazać, co decyduje że gorączkowo rysuję, chwytam pędzel, nakładam farby. To może być mały szczegół, wspomnienie, poranek z kosami za oknem, zapach kawy. Czasem równoczesny niepokój, smutek i radość. Pewnie jest w tym ulotna chwila, próba scalenia, tego, co codzienne jak zwykła krzątanina, co przynosi sensualna satysfakcja dzielenia swoich myśli i odczuć z drugim człowiekiem, z tym niejasnym lecz wielkim przekonaniem o istnieniu ponadczasowego dobra, piękna, zachwytu.

 – Trzeba odsłaniać ich materialną warstwę, przekładać abstrakcję, odczucia i słowa na język widzialności. Maluję, bo żyję, żyję bo maluję. Wchodzę na te stromą i niebezpieczną górę, bo ona istnieje. A z niej roztacza się rozległa perspektywa; na wewnętrzną ciszę, głębię czasu, poczucie spokojnej przynależności do ziemi i wspólnoty z tymi, co poszukują sensu.

 

W dworkowej Galerii Sztuki zaprezentujemy „Malarstwo” Joanny Śmielowskiej obejmujące portrety, pejzaże i ilustracje malarskie. Wystawę będzie można oglądać do 2 czerwca br., codziennie w godzinach 12.00-18.00. Na wernisaż zapraszamy w środę 8 maja o godz. 18.00.

 

Wstęp wolny

Zapraszamy

 

Joanna Śmielowska

Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom uzyskała w Pracowni Drzeworytu prof. Zbigniewa Lutomskiego w 2000 roku.

Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, ilustracją i animacją. Uczestniczy w krajowych i zagranicznych wystawach malarskich. Jako malarz-animator współtworzyła pierwszą na świecie pełnometrażową animację malarską „Twój Vincent” w reżyserii Doroty Kobieli. Współtworzyła również animowany teledysk „Nad ranem” w reżyserii Doroty Kobieli i Januarego Misiaka. Obecnie pracuje przy dokumentalnym filmie animowanym „Powstaniec” w reżyserii Anny Piasek-Bosackiej.

 

Realizacje z ostatnich lat:

2018 –„Painting relations” – wystawa zbiorowa. Galeria Mariacka, Gdańsk;
2018 – Wystawa poplenerowa Tuczno „Tuczno stylem Vincenta van Gogha”;
2018 – Regionalny Instytut Kultury w Katowicach. Wystawa prac autorskich czwórki artystów pracujących przy filmie „Twój Vincent“;
2018 – „We Cannot Speak Other Than By Our Paintings“. Wystawa zbiorowa. Kurt Vonnegut Museum & Library, Indianapols, USA;
2017 – Jareminiscencje i Śmielografy. Wystawa prac Joanny Śmielowskiej i Bogdana Jaremina. Dworek Sierakowskich, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu;
2016 – Praca nad filmem Twój Vincent;
2015 – Praca nad filmem Twój Vincent;
2015 – „3 światy”. Wystawa malarstwa grupy artystycznej Slow&Slow, NOT Gdańsk;
2014 – Malowanie filmu Twój Vincent oraz animowanego teledysku „Nad ranem“;
2014 – „Przestrzeń wyobraźni”, Filharmonia Bałtycka. Joanna Śmielowska i Joanna Wyrostkiewicz;
2014 – „Oda do wody”. Polsko Litewska wystawa malarstwa. Nadbałtyckie Centrum Kultury. Galeria NCK;
2012 – Wyróżnienie Dyrektorki Infinity Art Gallery;
1998 – Wyróżnienie w konkursie o stypendium Jacka Ksenia;

Projekty okładek do zbiorów wierszy: „Pracownia czasu” – 2015 i „My, chmury” – 2017 Bogdana Jaremina

 

Więcej na: https://www.smielowska.com/