Malina Prześluga „Debil” | Teatr przy Stole | 13.12.2021

„Malina Prześluga wykorzystała swoje doświadczenie autorki dla dzieci, po to jednak, by napisać sztukę niewygodną, zdecydowanie dla dorosłych. Baśniowa rama Stumilowego Lasu, która buduje zręby wyobraźni bohatera, zostaje tu zręcznie rozmontowana, by odsłonić w naszym podejściu do niepełnosprawności intelektualnej niebezpieczeństwo i fałsz infantylizacji. Autorka precyzyjnie i dość okrutnie wytrąca widza (i być może siebie samą) ze strefy komfortu i łatwej empatii, konstruując postać, która nie jest ani mądra, ani miła, ani ładna, ani dobra. Nie serwuje przy tym morałów ani prostych rozwiązań, nie pozwala swojego bohatera łatwo polubić i nie ulega presji poprawności politycznej. Sztuka rezonuje na kilku poziomach, można ją też czytać jako tekst polityczny, o klasowych resentymentach, o fantazjach grup wykluczonych, o fałszywym protekcjonalizmie grup uprzywilejowanych, o źródłach przemocy, wreszcie o bezradności.”

– Agencja Dramatu i Teatru ADiT oraz Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna

 

 

 

 

W grudniu serdecznie zapraszamy Państwa na ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu Teatr przy Stole. Zaprezentujemy sztukę polskiej dramatopisarki Maliny Prześlugi, która w 2020 roku zdobyła Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. „Debil” jest tekstem niezwykle angażującym – zaskakuje specyficznym językiem wypowiedzi oraz zachwyca treścią, która porusza ważne problemy społeczne. Ta prosta historia o człowieku wykluczonym wzbudza silne oraz różnorodne emocje. Stanowiąc wymowną alegorię bardzo szybko eskaluje i zmienia się w niepokojącą przypowieść o narodzinach zła. Akcją dramatu autorka zdaje się walczyć ze stereotypami i próbuje odmienić spojrzenie społeczeństwa na osoby borykające się z niepełnosprawnością. Jaki będzie finał tej historii? Tego dowiedzą się Państwo oglądając „Debila” w Teatrze przy Stole.

Na czytanie zapraszamy w poniedziałek, 13 grudnia o godz. 18.30 do sali koncertowej Dworku Sierakowskich. W bohaterów sztuki wcielą się aktorzy związani z Teatrem Wybrzeże: Marzena Nieczuja Urbanska i Piotr Łukawski oraz studenci teatrologii Uniwersytetu Gdańskiego: Julia Jankowska, Helena Pawelczyk, Julianna Ponschke, Stanisław Dąbrowski oraz Bartosz Dołotko. Opiekę reżyserską sprawował będzie Krzysztof Gordon. Prelekcję poprzedzającą spektakl poprowadzi teatrolog prof. Małgorzata Jarmułowicz z Uniwersytetu Gdańskiego.

Wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

 

 

 

 

O SZTUCE

„Debil” Maliny Prześlugi opowiada historię Kuby, który „ma czterdzieści lat skończone”. Mimo swojego dorosłego wieku, jego spojrzenie na świat, a w zasadzie rama tego świata to Stumilowy Las „budujący zręby wyobraźni bohatera”. Jest to prosta historia o człowieku wyjątkowym, który ze względu na społeczny i ekonomiczny status należy do grupy wykluczonych. „Debil” jest swoistą odpowiedzią na „niebezpieczeństwo i fałszywą infantylizację”. Sztuka opiera się jakimkolwiek stereotypom, podejrzeniom, a także emocjonalnemu szantażowi obrazując bohatera takim, jakim jest on naprawdę, a nie takim, jakim jawić się może z perspektywy osób postronnych. Debil to tekst który pokazuje mechanizm wykluczania grup społecznych, który może uruchamiać w tych grupach skrywane i wypierane resentymentalne akty buntu za doznane upokorzenia i krzywdy. A z drugiej strony ukazuje nam zakłamanie dzisiejszych elit, ich skrywaną pogardę dla wykluczonych, przykrytą wszelkiej formy akcjami, hasłami wsparcia, benefitami finansowymi dającymi im – elitom, celebrytom – jedynie dobre samopoczucie i medialną sławę.

 

O AUTORCE

Malina Prześluga to urodzona w 1983 roku jedna z najbardziej poczytnych i utalentowanych dramatopisarek polskich. Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, związana z Teatrem Animacji. Jest autorką ponad dwudziestu dramatów, a także sześciu książek dla dzieci. Mimo, iż to głównie wokół najmłodszych skupiona jest jej twórczość, nie zamyka jej wyłącznie na tę grupę wiekową. Jej dramaty zostały przetłumaczone na 9 języków oraz wystawiane są na deskach wielu polskich teatrów takich jak Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Guliwer w Warszawie czy Teatr Wybrzeże w Gdańsku. Kilkukrotnie nagradzana za swoje osiągnięcia, między innymi: Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za dokonania w dziedzinie literatury i dramaturgii dla dzieci (2015), Medalem Młodej Sztuki w dziedzinie Literatura (2012), Tytułem Książka Roku Polskiej Sekcji Nagród IBBY za książkę „Ziuzia” (2013).

 

źródła: adit.art.pl, gnd.art.pl, teatrwkrakowie.pl

 

Sztuka Maliny Prześlugi „Debil” prezentowana jest w cyklu Teatr przy Stole za zgodą licencyjną Agencji Dramatu i Teatru ADiT.

 

Projekt współfinansowany ze środków: