Monika Milewska „Podróż na księżyc” – Teatr przy Stole, 12.10.2015

W poniedziałek, 12 października br. o godz. 18.30, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu serdecznie zaprasza członków-przyjaciół TPS na kolejne spotkanie z cyklu Teatr przy Stole. Dramat współczesny Moniki Milewskiej czytać będą aktorzy Teatru Wybrzeże: Mirosław Krawczyk i Krzysztof Gordon. Opiekę artystyczną nad spektaklem sprawuje Małgorzata Jarmułowicz.

Wstęp wolny!
Zapraszamy.

O sztuce
Autorka tak wprowadza w świat Podróży na księżyc:
Georges Méliès był wielkim magiem i „pierwszym artystą kina”. Na rozwijanie swojej pasji poświęcił cały majątek odziedziczony po ojcu. W końcu zbankrutował i zmuszony był utrzymywać się z prowadzenia małego sklepiku na dworcu w Lyonie. Wyobraziłam sobie, że w wigilię Bożego Narodzenia spotyka tam powracającego na święta do domu Louisa Lumière’a, swoje całkowite zaprzeczenie, uosobienie „szkiełka i oka” w epoce pionierów kina.
Co wyniknęło z tej konfrontacji?

O autorce
Monika Milewska – antropolog historii, eseistka, poetka, bajkopisarka, dramaturg, tłumacz, sekretarz Gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Ukończyła z wyróżnieniem historię na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie doktoryzowała się w 2000 roku, Szkołę Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN (2000) oraz Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales w Paryżu (1996/1997). W latach 2002-2008 adiunkt w IFiS PAN w Warszawie, sekretarz Rady Naukowej IFiS PAN. Od 2009 adiunkt w Zakładzie Etnologii Instytutu Archeologii UG.

Stypendystka Ministra Kultury, Ministra Edukacji Narodowej, Rządu Francuskiego, Rządu Włoskiego, Fundacji A. Mellona, Miasta Gdańska, Województwa Pomorskiego, Fundacji Batorego, Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Fellow Akademii Amerykańskiej w Rzymie.

Laureatka ponad dwudziestu konkursów poetyckich i dramaturgicznych. Autorka m.in. wielokrotnie nagradzanej scenicznej baśni Dzieje sławnego Rodryga oraz eseistycznej książki Ocet i łzy. Terror Wielkiej Rewolucji Francuskiej jako doświadczenie traumatyczne (słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2002), która przyniosła jej stypendium „POLITYKI” i nominację do Nagrody Literackiej NIKE.

Podróż na księżyc przyniosła autorce II nagrodę w konkursie rozpisanym w 2013 r. z okazji 85. rocznicy nadania pierwszego oryginalnego słuchowiska polskiego oraz 95-lecia powstania Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Na XV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry słuchowisko Podróż na Księżyc zdobyło Grand Prix dla najlepszego słuchowiska, w tym M. Milewska została nagrodzona za tekst.

Opracowanie na podstawie www.polskieradio.pl