Najnowszy tom esejów Mirosława Dzienia | „O męczeństwie rozumu i zarazie Świata” | Już w sprzedaży

 

 

W serii Biblioteka „Toposu” właśnie ukazała się najnowsza publikacja Mirosława Dzienia pt. „O męczeństwie rozumu i zarazie świata”. Książka zawiera dziesięć esejów kulturowych, chciałoby się powiedzieć – cywilizacyjnych, diagnozujących myślenie w czasach zarazy – jakie jest, jak się zmienia, od czego odchodzi, do czego dąży. Teksty Mirosława Dzienia napisane są przystępnym językiem, nie pozbawionym elementów własnego świadectwa, bowiem autor nie stawia się na pozycji obiektywnego badacza, ale współuczestnika i „ofiary” kulturowych przemian. Dzień – który w jednym z esejów ogłasza koniec postmodernizmu – wydaje się być nieprzejednanym krytykiem agresywnego liberalizmu.

 

Zbiór wyjątkowych esejów Mirosława Dzienia jest czymś więcej niż intelektualną reakcją na czas pandemii oraz «widzialne symptomy niewidocznej infekcji». Stanowi bowiem odpowiedzialnie i znakomicie napisane literackie świadectwo myślenia wobec globalnej katastrofy. Autor «czyta z n a k, jakim jest obecna pandemia» w perspektywie chrześcijańskiej, przebijając się przez dosłowny, powierzchowny i statystyczny wymiar zdarzeń wywołanych przez koronawirusa SARS-CoV-2 i chorobę COVID-19. Z jednej strony stawia pytania o ich sens, a z drugiej odpowiada na nie. Rozwój pandemii skłania go do prób zdiagnozowania i sprecyzowania skutków nieznanego na wcześniejszą skalę odwrotu ludzkości od Transcendencji jako fundamentu człowieczeństwa.
Z rzadko spotykaną przenikliwością Mirosław Dzień omawia negatywne moralne rezultaty dehumanizacji kultury. «Nowoczesny» liberalizm, znieprawiając rozumienie prawdy, propaguje «wolność», która staje się formą nowego niewolnictwa, forpocztą epoki totalnej monokultury. Zaproponowane konteksty w postaci reminiscencji biblijnych, teologicznych, mistrzów duchowości, a także odnoszących się do literatury czy filmu, przede wszystkim uwiarygodniają solidność, autentyzm i siłę przekazu Mirosława Dzienia.

fragment recenzji prof. dr hab. Zbigniewa Chojnowskiego

 

 

 

Okładka: miękka ze skrzydełkami
Wymiary tomu: 12.5 cm x 19,5 cm
Liczba stron: 252
Biblioteka „Toposu” T. 201 / 2021
Cena: 25 zł (plus koszty wysyłki 6,60)
Przy zakupie dwóch i więcej książek z cyklu Biblioteka „Toposu” przesyłka gratis.

Zainteresowanych kupnem książki zapraszamy do składania zamówień pod adresem: prenumerata@tps-dworek.pl lub biuro@tps-dworek.pl

 

Spis treści>>
Okładka duża>>

 

 

Publikacja została dofinansowana ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego