Nowy numer „Toposu” | Zeszyt podwójny 5-6 (180-181)

 

W ostatnim tegorocznym „Toposie” piszemy o tym, co ważne, o tym, co broni sensu i co wskazuje na punkty orientacyjne w otaczającej nas rzeczywistości. A jest to rzeczywistość trudna, wielowymiarowa i powiedzmy szczerze – niezbyt człowiekowi przychylna. Dlatego też, kontynuując rozważania eseistyczne Mirosława Dzienia, dotyczące zarazy Świata jako zjawiska cywilizacyjnego i duchowego, publikując wiersze Janusza Kotańskiego i M. Dzienia, po części pandemiczne, jednocześnie rozpoczynamy druk gloss czyli po prostu komentarzy ks. Jerzego Szymika do Ewangelii, która w „brudnym” świecie jawi się jako haust czystej wody, a ta, jak wiadomo, niezbędna jest do życia. Ewangelia – pisze ks. Szymik – „To jedno z najważniejszych źródeł sztuki słowa w dziejach ludzkości i jej kultury. Literatura i teologia. Otóż najgłębsze i najżywsze źródło ich pokrewieństwa tkwi w Biblii, która jest i teologią, i literaturą zarazem, kwintesencją ich obydwu niejako.”

Ozdobą numeru z pewnością są nowe wiersze Jana Polkowskiego, Wojciecha Gawłowskiego, Elżbiety Juszczak, Waldemara Żyszkiewicza i innych, a także znakomita eseistyka. Tutaj m.in. rozważania ks. Jana Sochonia zatytułowane „Czytając Dantego” i szkic Kazimierza Świegockiego pt. „Zapomniany epos chłopski Jerzego Pietrkiewicza”. Ten drugi jest wprowadzeniem do lektury publikowanych w numerze „Bolszewników” J. Pietrkiewicza (1916 – 2007). Nie sposób nie wspomnieć też o „Miasteczku pod specjalnym nadzorem”, drugiej części rozmowy Przemysława Dakowicza z Janem Řehounkiem o Hrabalu i Nymburku, bogato ilustrowanej arcyciekawymi zdjęciami z epoki.

Pozostałe rzeczy-teksty odkryjcie Państwo sami.
Zapraszam do lektury.

Krzysztof Kuczkowski

 

Zobacz spis treści >>

Do numeru dołączone zostaną dwa tomy poezji Biblioteki „Toposu”:

– „Człowiek hałaśliwy” Jadwigi Nowak
– „Szkliwo” Artura Daniela Liskowackiego

 

 

 

 

 

 

 

Dwumiesięcznik literacki TOPOS dostępny jest u wydawcy – Towarzystwa Przyjaciół Sopotu w Dworku Sierakowskich oraz w sieci salonów EMPiK.
Zamówienia prosimy kierować na adres: prenumerata@tps-dworek.pl

Po więcej informacji zapraszamy na stronę TOPOSu.

 

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych
z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Ponadto czasopismo dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego i Gminy Miasta Sopot.