Już jest! Nowy numer „Toposu”!

 

W drugim tegorocznym „Toposie” wracają Czesi. W przygotowanym przez Przemysława Dakowicza bloku tematycznym, wśród autorów znakomitych tekstów i przyczynków biograficznych znajdziemy: Josefa ToufaraMiloša Doležala, Jana ZahradníčkaVáclava HavlaJana ZábranęBohumila Hrabala i Jakuba Demla. Sam P. Dakowicz, który wszystkie teksty Czechów przełożył, publikuje drugą część reportażu literackiego pt. „Na Wysoczynie”.

Chcielibyśmy, żeby teksty czeskich autorów publikowane przez nas w ubiegłorocznych numerach „Toposu”, a także te, które w tym numerze Państwu prezentujemy, złożyły się na taki obraz Czechów, jakiego do tej pory nie było nam dane poznać. Czechów walczących o godność człowieka i pisarza w latach najciemniejszego komunizmu, jednocześnie zachowujących przecież swoiste „czeskie” poczucie humoru i przywiązanie do specyficznej obyczajowości.

W najnowszym numerze szczególnej Państwa uwadze polecamy też eseje: Mirosława Dzienia „O tobołach, wyrwie w murze i maskach. Szósty esej czasów bezbożności”, Piotra Łopuszańskiego „Leśmian a Nietzsche”, ks. Jana Sochonia „Forma Kierkegaarda – między filozofią, teologią i poezją”, a także rozmowę „O warsztacie twórczym” jaką z prof. Kazimierzem Świegockim – poetą, literaturoznawcą i filozofem przeprowadził Krzysztof Napierski.

 

Zobacz spis treści >>

 

Do czasopisma dołączone zostały trzy tomy poezji Biblioteki „Toposu”:

  • „Domysły na temat Ruxa” Bartłomieja Siwca,
  • „Biografie wiersza” Kazimierza Brakonieckiego,
  • „33 wiersze albo powidoki” Macieja Krzyżana

 

 

 

 

 

Dwumiesięcznik literacki TOPOS dostępny jest u wydawcy – Towarzystwa Przyjaciół Sopotu w sopockim Dworku Sierakowskich oraz w sieci salonów EMPiK. Zamówienia prosimy kierować na adres: prenumerata@tps-dworek.pl

Cena: 19 zł

Po więcej informacji zapraszamy na stronę TOPOSu.

 

           

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych
z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Ponadto czasopismo dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego i Gminy Miasta Sopot.