Otwarte dla publiczności Kursy Mistrzowskie dla Śpiewaków w ramach XXI MF Kalejdoskop Form Muzycznych | Dworek Sierakowskich | 13-16.09.2021

 

 

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Otwartego w Gdańsku zapraszają na XXI edycję Kalejdoskopu Form Muzycznych im. Marii Fołtyn Sopot 2021. Ten znakomity Międzynarodowy Festiwal zdążył już na stałe wpisać się na Kulturalną Mapę Polski Północnej, stając się jedną z turystycznych – letnich wizytówek Pomorza. Wyjątkowe przestrzenie nadmorskiego kurortu wypełni muzyka od baroku do współczesności tworząc wirtuozerski pokaz najlepszych przykładów polskiego i światowego dorobku muzyki klasycznej i rozrywkowej.

Festiwal wciąż ewoluuje, z każdym rokiem przynosi nowe inspiracje, pojawiają się pomysły, dzięki którym kolejne jego odsłony poszerzają się o nową stylistykę muzyczną, stając się mieszanką wysmakowanych, nowoczesnych brzmień i niekiedy zaskakujących rozwiązań muzycznych. Wielokulturowy charakter Festiwalu nawiązuje do wielokulturowego dziedzictwa Sopotu i Pomorza.

Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia jest Dariusz S. Wójcik – znany i ceniony artysta śpiewak, aktor, scenarzysta, reżyser i animator życia kulturalnego, dyrektor, pomysłodawca i założyciel autorskiego Teatru Otwartego w Gdańsku, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Otwartego oraz współtwórca Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża” na Podlasiu. Dyrektorem programowym jest dr Jacek Szymański – wybitny artysta śpiewak, wieloletni solista Opery Bałtyckiej w Gdańsku, współpracujący także z Operą i Operetką w Szczecinie, Operą Novą w Bydgoszczy, Teatrem Wielkim w Łodzi oraz Operą Wrocławską.

Wielką orędowniczką Międzynarodowego Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych” w Sopocie była Legenda Polskiej Wokalistyki Maestra Maria Fołtyn, która wielokrotnie zasiadała w gronie jego patronów honorowych. W mediach publicznych podkreślała rangę i znaczenie festiwalu mówiąc… jest to unikatowe, jedyne tego typu zjawisko kulturalne w Polsce, jedyny festiwal o tak szerokim spektrum, prezentujący różne epoki i style w muzyce nie wykraczając poza granice dobrego smaku. W roku 2021 przypada 9 rocznica śmierci Marii Fołtyn – znanej propagatorki twórczości Stanisława Moniuszki w świecie. Z uwagi na ogromne zasługi Artystki dla kultury polskiej oraz jej wieloletnią przyjaźń z Teatrem Otwartym i sopockim festiwalem, od roku 2013 Festiwal nosi imię Marii Fołtyn.

 

 

 

 

Tegoroczny festiwal Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn odbędzie się w dniach 10-25 września. W bogatym programie przedsięwzięcia znalazło się aż 8 koncertów między innymi: inauguracyjny – „Od Bacha do współczesności”, „Muzyka słonecznej Andaluzji” – koncert hiszpański w 75. rocznicę śmierci Manuela de Falli, „Chopin, anioły i demony” i inne koncerty kameralne, „Tańczące Eurydyki” koncert piosenek Anny German w 85. rocznicę urodzin artystki oraz finałowy „Zimny drań” czyli znakomity zestaw szlagierów 20-lecia międzywojennego. W repertuarze koncertów kameralnych nie zabraknie wokalnych i instrumentalnych kompozycji J.S. Bacha, F. Chopina, W. A. Mozarta, R. Schumanna czy A. Piazzoli. W programie festiwalu znalazł się ponadto 4-dniowy Kurs Mistrzowski dla Śpiewaków oraz trzy Poranki Muzyczne dla dzieci i młodzieży szkolnej.

W dniach 13-16 września w godzinach 9.00-13.00 i 15.00-19.00 zapraszamy do Sali koncertowej Dworku Sierakowskich na otwarty dla publiczności 4- dniowy Kurs Mistrzowski dla Śpiewaków. W programie warsztatów znajdą się pieśni i arie polskich i światowych kompozytorów – od baroku po współczesność.

Uczestnikami będą studenci i absolwenci polskich uczelni muzycznych – soprany: Michalina Miłkowska, Sylwia Salamońska, mezzosopran: Roksana Maria Maciejczuk, tenor – Marcin Krupa, barytony, bas-barytony i basy: Michał Bączyk, Aleksander Kaczuk-Jagielnik, Jan Baranowski, Jan Kubas, Piotr Chłopicki, Paweł Horodyski. Śpiewacy będą doskonalić swój warsztat pod okiem prof. dr hab. Bogdana Makala (wrocławska Akademia Muzyczna) i dr Jacka Szymańskiego (Gdańsk – dyr. programowy Festiwalu), przy akompaniamencie dr hab. Anny Mikolon (gdańska Akademia Muzyczna) – fortepian.

Serdecznie zapraszamy!

 

Zobacz program wydarzenia>>

 

 

 

 

ORGANIZATOR GŁÓWNY:

Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Otwartego w Gdańsku
e-mail: dariuszwojcik@teatrotwarty.pl, www.teatrotwarty.pl


PATRONAT HONOROWY:

Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich
Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Zrealizowano z udziałem środków finansowych Gminy Miasta Sopotu

MECENAT:

Fundacja im. Franciszka Stefczyka
JASZCZUK DEVELOPMENT

PARTNERZY:

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce
Salon Pianin i Fortepianów Nord-Piano w Gdańsk
Parafia Garnizonowa pw. Św. Jerzego w Sopocie
Ogólnopolski Festiwal Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga – ROK MIECZYSŁAWA FOGGA

PATRONAT MEDIALNY:

Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC
Radio Gdańsk
SŁOWO ŻYDOWSKIE
ORFEO Fundacja im. Bogusława Kaczyńskiego
Dziennik Bałtycki
trójmiasto.pl