Pierwszy Teatr przy Stole po wakacyjnej przerwie! 14.09.2015

W poniedziałek, 14 września br. o godz. 18.30, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu serdecznie zaprasza członków-przyjaciół TPS na pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie z cyklu Teatr przy Stole. Współczesną tragikomedię Mariusza Babickiego i Pawła NiewiadomegoOdysseus Geron czytać będą aktorzy Teatru Wybrzeże: Marzena Nieczuja-Urbańska, Piotr Łukawski i Krzysztof Gordon. Opiekę artystyczną nad spektaklem sprawuje Małgorzata Jarmułowicz.

Wstęp wolny!
Zapraszamy

O sztuce
Tragikomedia Odysseus Geron to nowoczesna wersja znanego mitu o Odyseuszu.
Od opiewanej przez Homera tułaczki Odyseusza zakończonej powrotem do Itaki minęły już całe wieki, a może i tysiąclecia. Dawny bohater wojny trojańskiej mieszka wraz z Penelopą, wiodąc spokojne, przepełnione rutyną życie. W galopującym świecie, w którym króluje kult Achillesa, mało kto zdaje się pamiętać o bohaterze Odysei. Okazja do przypomnienia o sobie światu pojawia się, gdy do Odyseusza zgłasza się młody dziennikarz, który zamierza napisać książkę biograficzną o starym herosie. Legenda dawnego bohatera wojny trojańskiej wystawiona zostaje na łup medialnej manipulacji i ostrzał lustracyjnych podejrzeń

O autorach
MARIUSZ BABICKI – studiował na Akademii Teatralnej w Warszawie na wydziale aktorskim. Był uczestnikiem Szkoły Dramatu Artura Pałygi (Teatr Polski w Bydgoszczy) a obecnie studiuje Wiedzę o teatrze na Uniwersytecie Gdańskim. Jest stypendystą krakowskiej, prywatnej szkoły teatralnej SPOT. M. Babicki to autor dramatu W poszukiwaniu Damy Pik (finał konkursu na jednoaktówkę w Och Teatrze), reżyser i dramaturg spektaklu Spotkanie z Autorem (Teatr Ofdebicz, 2012), adaptator Godziny szczęścia w reż. D. Saulskiego (premiera w Ratuszu Miejskim w Ornecie, 2014) oraz dramaturg i współadaptator spektakli: Hotel Kijów (Teatr Barakah w Krakowie, 2015r.) i Wyprawa czarownic (Teatr im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze, 2015).

PAWEŁ NIEWIADOMY – ukończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim ze specjalizacją Wiedza o teatrze. Jest także absolwentem studiów historycznych na tej samej uczelni. Był wieloletnim członkiem stowarzyszenia teatralno-edukacyjnego Wybrzeżak, występując na jego scenie jako aktor. Współtworzył, wraz z Kacprem Rucińskim i Mariuszem Babickim, gdański kabaret Niepotłucz. Podczas studiów pisał recenzje teatralne publikowane w sopockim czasopiśmie Riviera. Jako dramaturg współtworzył spektakl Spotkanie z Autorem oparty na twórczości Juliana Tuwima oraz słuchowisko Odysseus Geron. Napisał także autorski dramat pt. Cela. W roku 2014 był uczestnikiem Szkoły Dramatu prowadzonej przez Artura Pałygę w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

Mariusz Babicki i Paweł Niewiadomy wspólnie są autorami dramatów Odysseus Geron i Koci koci łapci, które znalazły się w półfinale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej oraz Operacja: pustynna gra prezentowanego na festiwalu Prapremiery w Bydgoszczy i Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie.

Opracowano na podstawie www.polskieradio.pl