„północ / media nox”, czyli czwarta antologia „Toposu” już w sprzedaży

 

Kolejny czwarty już tom antologii „Toposu” nosi tytuł „północ / media nox” i zawiera wybór tekstów, drukowanych przez niemalże trzydzieści lat na łamach dwumiesięcznika literackiego „Topos”. „Zapiski z pamięci”, podtytuł antologii, trafnie charakteryzuje zawartość tomu. Stanowią ją dzienniki, pamiętniki, wspomnienia i formy pokrewne. Wśród autorów są Tadeusz Różewicz, Kazimierz Hoffman, Piotr Cielesz, Renata Lis, Wojciech Kass, Waldemar Żyszkiewicz i in. Autorem wyboru jest Krzysztof Kuczkowski.

 

Okładka: miękka ze skrzydełkami
Wymiary tomu: 14.5cm x 21 cm
Liczba stron: 395
Biblioteka „Toposu” T.197 / 2021

Cena: 29 zł (plus koszty wysyłki 6,60)
Przy zakupie dwóch i więcej książek z cyklu antologii „Toposu” przesyłka gratis.

 

Antologia „północ / media nox” jest już dostępna w sprzedaży. Zainteresowanych kupnem książki zapraszamy do składania zamówień pisząc na adres: prenumerata@tps-dworek.pl

 

Spis treści>>

 

 

Po trzech antologiach, prezentujących kolejno: eseistykę, prozę i poezję, a opatrzonych tytułami „dziennymi”: ranek / mane, południe / meridies oraz wieczór / vespera, w ręce czytelników oddajemy tytuł „nocny”północ / media nox, tym samym zmieniając toposowy tryptyk w tetraptyk.

We wstępie do antologii ranek / mane, otwierającej cykl, wyraziłem następujące oczekiwanie: „chciałbym, żeby wszystkie one [antologie] utworzyły literacki model DNIA i jego łagodnego obrotu od wschodu do zachodu słońca.” Niniejszy tom wydłuża dzień do później nocy. Zapytajmy zatem: co się czyta po zachodzie słońca? Odpowiedź jest oczywista: pamiętniki, dzienniki (i niecodzienniki), diariusze, wspomnienia, zapiski, notatki, słowem te gatunki literatury stosowanej, które pokazują, jak też nasi współbracia żyją i myślą, czym się fascynują i co ich pochłania, jak postrzegają świat i bliźnich, jakie są ich osobiste zanurzenia i wynurzenia. Im jest później, bo przecież noc już zapadła, tym bardziej pragniemy się upewnić, że nie jesteśmy jedynymi, którzy usiłują życie dobrze przeżyć. To nie jest łatwe. Wieszcz Adam w Zdaniach i uwagach, dowodził, że: „Trudniej dzień dobrze przeżyć niż napisać księgę”. Cóż, umocnieni refleksjami i świadectwami zapisanymi w dziennikach i pamiętnikach, nie jesteśmy bez szans. Przykłady uczą, zwłaszcza wtedy, kiedy pociągają. Publikujący na łamach „Toposu” diaryści, memuaryści, pamiętnikarze i wspominkarze są mistrzami w swoim fachu, toteż antologia przynosi teksty zróżnicowane stylistycznie i treściowo, jednak przede wszystkim są to utwory ważne, istotne, prawdziwe, począwszy od dziennikowych zapisków pisarzy (Kartki z dziennika Tadeusza Różewicza, Dziennik Kazimierza Hoffmana), wypowiedzi eseistycznych (Światło jaśnie gość Wojciecha Kassa), autoanalitycznych (Dziennik depresyjny Piotra Cielesza), poprzez zapiski z podróży po świecie, do Lizbony (Piotr W. Lorkowski), Moskwy (Renata Lis), Sofii (Adrian Gleń), Grecji (Bogdan Jaremin), Czech (Przemysław Dakowicz), poprzez groteskę (Pamiętnik tyrana… P. Cielesza) i poetyckie impresje (Buki, mokradła Bartosza Suwińskiego), aż po teksty wspominające pisarzy: Leszka Aleksandra Moczulskiego, Tomasza Burka, Stefana Otwinowskiego, Marka Nowakowskiego, Tadeusza Różewicza i Ryszarda Przybylskiego, a także zapisy osadzone w rodzinnej biografii (Rodzinny czyn zbrojny Małgorzaty Trzcińskiejbrowskiej i Urodziłam się w miasteczku przesiedleńców Teresy Tomsi).

Niniejsza antologia nosi podtytuł z pamięci, bo to właśnie pamięć uwalnia wrażenia zmysłowe, błyski, skojarzenia, informacje. Zapisane na osobistym twardym dysku i jakby się mogło wydawać zapomniane, nagle aktualizują się, wychodzą z cienia i rozjaśniają to, co skazane było na przepadłe. Dowodzą, że w środku nocy nie musi być ciemno.”

Krzysztof Kuczkowski

 

 

 

Do wyboru najlepszych esejów pt. „ranek / mane”, najciekawszej prozy pt. „południe / meridies” i najpiękniejszej poezji pt. „wieczór / vespera” dołączyła antologia pt. „północ / media nox”:

 

Więcej o: „ranek / mane. eseje – szkice – przyczynki krytyczne. antologia „toposu”   |  Więcej o: „południe / meridies. proza / antologia „toposu”   |  Więcej o: „wieczór / vespera. poezja / antologia „toposu”

 

Publikacje powstały dzięki wsparciu finansowemu Instytutu Literatury w ramach Tarczy dla Literatów.