Recital …bo Chanson lubi JAZZ | Margaux Kier i Henning Brand (Niemcy) | 24.07.2021

 

 

 

 

W sobotni wieczór 24 lipca 2021 zaprosiliśmy do Dworku Sierakowskich na letni koncert jazzowy. Niemiecki duet Margaux Kier & Henning Brand mogli usłyszeć Państwo w programie „Mocna fala – Starke Brandung” … bo Chanson lubi JAZZ. Artyści przekraczają granice między gatunkami muzyki i rodzajami sztuki, łącząc world music z chanson, jazzem, teatrem i literaturą. Podróżują jako duet lub występują na niemieckich i polskich scenach w międzynarodowym składzie ze swoimi długoletnimi towarzyszami – wyśmienitymi jazzmanami jako Margaux & die BANDiten. Piosenkarka, aktorka i założycielka bandu – Margaux – pisze teksty, muzykę, opracowuje dramaturgicznie programy zespołu, śpiewa i gra na ukulele; pianista i perkusista Henning Brand komponuje i aranżuje utwory. Ich ostatnia płyta pt. „Euphoria” to tour de force po starej i nowej Europie. Tradycja spotyka się tu z nowoczesnością – kalejdoskop zagubionej muzyki świata, sprężysty jazz fusion, francuskie pieśni, polski garażowy punk i niemiecki pop. Fragmenty z tej płyty, własne wiersze i kilka pięknych piosenek miłosnych artyści zaprezentowali w sobotni wieczór o godz. 19.00.

Wstęp wolny.
Zapraszamy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Margaux Kier 

Artystka pochodzi z Bydgoszczy, a od 12 roku życia mieszka w Kolonii w Niemczech. Po studiach medycznych zdobyła wykształcenie jako aktorka i piosenkarka. Występowała na offowych scenach teatralnych w Kolonii, oraz w teatrze w Dortmundzie. Przez wiele lat była członkiem niemiecko-polskiego teatru eksperymentalnego Actors’ Studio Ensemble, z którym grała miedzy innymi w Niemczech, Polsce, Egipcie, na Łotwie, w Hiszpanii i Anglii. Reżyseruje spektakle i prowadzi warsztaty teatralno-muzyczne dla młodzieży w całej Europie. Jest członkiem Mobile Literatur-Guerilla oraz Theater Anderwelten Wuppertal w Kolonii.

Na początku 2000 roku wspólnie z kolońskimi muzykami jazzowymi założyła zespół Margaux & die BANDiten, który koncertował już kilka razy w Polsce. To projekt najbliższy sercu tej artystki, która tworzy programy, pisze muzykę i teksty. Ostatnia płyta zespołu Euphoria to oda dla Europy w ośmiu językach.

www.margauxunddiebanditen.de

FB:/ Margaux und die BANDiten
Youtube: MargauxBand

 

 

 

 

 

Henning Brand

Pianista pochodzi z Lemgo w Westfalii (Niemcy). Studiował jako młodzik w Detmold University of Music, potem w Amsterdam School of the Arts, studiował także perkusję jazzową. Od roku 2004 mieszka i pracuje jako muzyk, kompozytor i producent w Kolonii. Henning Brand od najmłodszych lat ukochał muzykę Fryderyka Chopina. Jako artysta wędrujący między różnymi gatunkami muzyki szuka w jego twórczości połączeń tradycji z nowoczesną harmonią i melodią jazzu. Od 2019 roku współtworzy projekt „String Art Cologne – Quintessential Landscapes” z Radkiem Stawarzem, Johannesem Platzem (skrzypce, altówka), Hugo Smitem (wiolonczela), Svenem Otte (kontrabas). „Quintessential Landscapes” to koncerty łączące oryginalne kompozycje Fryderyka Chopina z muzyką improwizowaną. W czerwcu 2021 r. odbył się premierowy koncert tego projektu.

Oprócz zamiłowania do muzyki fortepianowej Henning Brand przez lata pracował jako kompozytor i producent muzyki scenicznej dla teatru – w latach 2005-2011 jako muzyk i dyrektor muzyczny w teatrze w Kolonii realizował własne spektakle. W latach 2006-2012 był zaangażowany jako muzyk i dyrektor muzyczny w Düsseldorfer Schauspielhaus. Tam zrealizował własną produkcję „Sans Titre” (2012). Pracował także w szwajcarskim Theater Basel jako dyrektor muzyczny, kompozytor i producent, a następnie jako dyrygent w teatrach miejskich w Darmstadt, Oldenburgu i Moguncji, a także w teatrach w Bielefeld, Bambergu oraz w Mainz State Theatre.

W 2016 roku zrealizował muzyczną produkcję sceniczną z wydaniem płyty CD z Orkiestrą Państwową Filharmonii w Moguncji. Pod dyrekcją Henninga Branda orkiestra nagrała muzykę do spektaklu „Aschenbrödel”. W 2017 roku z Filharmonią w Bielefeld jako kompozytor, dyrygent i producent przygotował spektakl muzyki scenicznej „Schneeweißchen und Rosenrot”.

W 2020 r. miała miejsce światowa premiera wierszy Else Lasker Schüler w oprawie muzycznej Henninga Branda (fortepian) i Margaux Kier (wokal) w Heydt Museum Wuppertal z okazji finisażu rocznej wystawy jej prac, Theater Anderwelten Wuppertal/Kolonia; Concept: Heiner Bontrup.

Henning Brand jest członkiem Towarzystwa Chopinowskiego w Republice Federalnej Niemiec, I.F.M. w Kolonii (Inicjatywa na rzecz Free Music Cologne e.V.) oraz GEMA i GVL.

www.henningbrand.de