„Rozmowa z Fryderykiem”. Recital fortepianowy, czytanie listów i cytatów F. Chopina | 3, 4, 5, 16.08.2020

 

Zapraszamy na cykl letnich koncertów klasycznych w Dworku Sierakowskich. W dniach 3, 4, 5 i 16 sierpnia o godzinie 13.00 wystąpi wybitny pianista niemiecki Henning Brand. Na koncerty pod tytułem „Rozmowa z Fryderykiem” złożą się recitale fortepianowe oraz czytanie listów i cytatów F. Chopina w interpretacji Margaux Kier. W programie koncertów znajdą się mazurki, ballady, nokturny, etiudy i scherza najsłynniejszego polskiego kompozytora.

Wstęp wolny
Zapraszamy

 

Harmonogram koncertów

„Rozmowa z Fryderykiem – Gespräch mit Frédéric”
Recital fortepianowy, czytanie listów i cytatów F. Chopina

Henning Brand (Niemcy) – fortepian
Margaux Kier  (Niemcy) – czytanie

3 sierpnia, poniedziałek, godz.13.00

4 sierpnia, wtorek, godz.13.00

5 sierpnia, środa, godz. 13.00

16 sierpnia, niedziela, godz.13.00

 

W programie wybrane kompozycje Fryderyka Chopina (1810-1848):

Nocturne H-Dur op. 32 Nr. 1

Scherzo Nr. 1 h-moll op. 20

Etiuda C-Dur op. 10 Nr. 1

Etiuda a-moll op. 10 Nr. 2

Etiuda E-Dur op.10 Nr. 3

Etiuda cis-moll op. 10 Nr. 4

Ballada Nr. 4 f-moll op. 52

Mazurek a-moll op. 7 Nr. 2

Mazurek f-moll op. 7 Nr. 2

Mazurek cis-moll op. 30 Nr. 4

Andante Spianato et Grande Polonaise Brilliante op. 22

Ballada Nr. 4 f-moll op. 52

 

 

Henning Brand

Pianista pochodzi z Lemgo w Westfalii (Niemcy). Studiował jako młodzik w Detmold University of Music, potem w Amsterdam School of the Arts, studiował także perkusję jazzową. Od roku 2004 mieszka i pracuje jako muzyk, kompozytor i producent w Kolonii.

Henning Brand od najmłodszych lat ukochał muzykę Fryderyka Chopina. Jako artysta wędrujący między różnymi gatunkami muzyki szuka w jego twórczości połączeń tradycji z nowoczesną harmonią i melodią jazzu.

W 2019 roku założył projekt „String Art Cologne – Quintessential Landscapes” z Radkiem Stawarzem, Johannesem Platzem (skrzypce, altówka), Hugo Smitem (wiolonczela), Svenem Otte (kontrabas). „Quintessential Landscapes” łączy w programach koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina z oryginalnymi kompozycjami i muzyką improwizowaną.

Oprócz zamiłowania do muzyki fortepianowej Henning Brand przez lata pracował jako kompozytor i producent muzyki scenicznej dla teatru – w latach 2005-2011 jako muzyk i dyrektor muzyczny w teatrze w Kolonii realizował własne spektakle. W latach 2006-2012 był zaangażowany jako muzyk i dyrektor muzyczny w Düsseldorfer Schauspielhaus. Tam zrealizował własną produkcję „Sans Titre” (2012).

Henning Brand pracował także w Szwajcarii jako dyrektor muzyczny, kompozytor i producent w Theater Basel, a następnie jako dyrygent w teatrach miejskich w Darmstadt, Oldenburgu i Moguncji, a także w teatrach w Bielefeld, Bambergu oraz w Mainz State Theatre.

W 2016 roku zrealizował muzyczną produkcję sceniczną i płytę CD z Orkiestrą Państwową Filharmonii w Moguncji. Pod dyrekcją Henninga Branda orkiestra nagrała muzykę do spektaklu „Aschenbrödel”. W 2017 roku z Filharmonią w Bielefeld jako kompozytor, dyrygent i producent przygotował spektakl muzyki scenicznej „Schneeweißchen und Rosenrot”.

W 2020 r. miała miejsce światowa premiera wierszy Else Lasker Schüler w oprawie muzycznej Henninga Branda (fortepian) i Margaux Kier (wokal) w Heydt Museum Wuppertal z okazji finisażu rocznej wystawy jej prac, Theater Anderwelten Wuppertal/Kolonia; Concept: Heiner Bontrup.

Henning Brand jest członkiem Towarzystwa Chopinowskiego w Republice Federalnej Niemiec, I.F.M. w Kolonii (Inicjatywa na rzecz Free Music Cologne e.V.) oraz GEMA i GVL.

 

Margaux Kier pochodzi z Bydgoszczy. W wieku 12 lat z rodzicami wyemigrowała do Kolonii w Niemczech. Po studiach medycznych zdobyła wykształcenie jako aktorka i piosenkarka. Na początku 2000 roku wspólnie z kolońskimi muzykami jazzowymi założyła zespół Margaux & die BANDiten, który koncertował już kilka razy w Polsce. To główny projekt tej artystki, która kreuje programy, pisze muzykę i teksty. Ostatnia płyta zespołu EUPHORIA to oda dla Europy w ośmiu językach.

Występowała na offowych scenach teatralnych w Kolonii, oraz w teatrze w Dortmundzie. Przez wiele lat była członkiem niemiecko-polskiego teatru eksperymentalnego Actors’ Studio Ensemble, z którym grała miedzy innymi w Niemczech, Polsce, Egipcie, na Łotwie, w Hiszpanii i Anglii. Reżyserowała spektakle i prowadziła warsztaty teatralno-muzyczne dla młodzieży w całej Europie. Jest członkiem Mobilnej Literatur-Guerilla i Theater Anderwelten Wuppertal/ Kolonia.

 

 

 

Więcej informacji:
www.henningbrand.de

www.margauxunddiebanditen.de