Słuchowiska z Sopotem w tle. Wojciech Fułek: CIUCIUBABKA, UROBOROS | LUTY 2019

Zapraszamy do Dworku Sierakowskich na cykl spotkań ze słuchowiskiem radiowym z Sopotem w tle. W środy 13 i 20 lutego o godz. 18.00 zaprezentowane zostaną inscenizacje radiowe sztuk Wojciecha Fułka, autora m.in. takich książek jak „Wchodzić bez pukania”, „Może plaża” czy „Kurort w cieniu PRL-u”, związanego także z dwumiesięcznikiem literackim „Topos”. Historię narodzin polskiej  sceny muzyki mocnego uderzenia i piosenki tamtego okresu przybliży słuchowisko p.t. „Ciuciubabka”, „Uroboros” natomiast będzie opowieścią o losach miasta i pewnego zegara, który przez dziesięciolecia towarzysząc jego mieszkańcom wyznaczał czas życia i śmierci, miłości i nienawiści.

W kolejnych miesiącach zaprezentujemy jeszcze dwa słuchowiska W. Fułka: „Drzwi” – metafizyczną opowieść o przenikaniu kultur i poszukiwaniu nadziei oraz „Łóżka” poruszające temat bezradności człowieka wobec losu, cierpienia i odchodzenia. Daty tych prezentacji podamy wkrótce.

Wstęp wolny

 

13.02, środa, godz. 18.00 – „Ciuciubabka”

Reż.: Paweł Chmielewski, realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne: Jan Chmielewski  

Obsada: Mikołaj Krawczyk, Gabriela Całun, Andrzej Grabarczyk, Konrad Darocha, Jakub Świderski, Barbara Kałużna, Piotr Cyrwus, Daniel Zawadzki, Grzegorz Falkowski, Krzysztof Szewczyk.

„Ciuciubabka” Wojciecha Fułka to  nietypowe słuchowisko, pomyślane  jako oryginalny hołd pamięci dla świata fruwających marynarek i czasów „kolorowych” elektrycznych gitar. To próba rekonstrukcji emocji i okoliczności, towarzyszących narodzinom polskiej  sceny muzyki mocnego uderzenia. W słuchowisku pojawią się m.in. takie ikony tej sceny, jak Czesław Niemen czy Krzysztof Klenczon, ale również „ojciec chrzestny polskiego rock, Franciszek Walicki, jego żona Czesława oraz… Edward Gierek, który miał swój istotny „udział” w gwałtownym zakończeniu kariery pierwszego polskiego zespołu  rock’n’rollowego – „Rhythm and Bluesa”.  „Ciuciubabka” wprowadza nas w ten świat także  dzięki piosenkom z tamtego okresu. Premiera tego  słuchowiska to również  jubileuszowy akcent, związany z 60-leciem narodzin polskiego rocka, liczonym od pamiętnego koncertu grupy „Rhythm and Blues”, który odbył się 24 marca 1959 roku w gdańskim klubie „Rudy Kot”.

Autor Wojciech Fułek oraz reżyser Paweł Chmielewski wspólnie nakręcili wcześniej serię filmów dokumentalnych poświęconych historii polskiej muzyki młodzieżowej oraz ważnych postaci tej sceny  (m.in. tryptyk „Partia, pieniądze, rock and roll”: „Ciuciubabka”, „Królowie życia” i „Nie wierzę politykom” oraz „I nie żałuj tego…”, poświęcony postaci Franciszka Walickiego.   Słuchowisko zrealizowano również dzięki współpracy z gdyńską Fundacją im. Franciszka Walickiego. Miało swoją premierę w Teatrze Polskiego radia 30 grudnia 2018 roku.

 

20.02, środa, godz. 18.00 – „Uroboros”

Reż.: Janusz Kukuła, realizacja: Paweł Szaliński, Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada: Krzysztof Gosztyła (Zegarmistrz), Adam Ferency (Jan Bianga), Henryk Talar (Leopold, właściciel sklepu), Andrzej Mastalerz (Harnau), Katarzyna Dąbrowska (Mathilda), Leszek Teleszyński (Hieronim), Stanisław Brudny (Dawid), Paweł Szczesny (Szloma/Lowa), Grażyna Barszczewska (Rachela), Marcin Przybylski (Nathaniel), Artur Janusiak (Wania), Mariusz Benoit (Antykwariusz), Krzysztof Banaszyk (Młody głos), Tomasz Marzecki (Pan Y)

Tytułowy Uroboros to staroegipski i grecki symbol nieskończoności, obiegu czasu, odnawiania się świata i światów, śmierci i odrodzenia, wieczności po prostu. Słuchowisko Wojciecha Fułka to opowieść o losach miasta i pewnego zegara, który przez dziesięciolecia towarzyszył jego mieszkańcom. I wyznaczał – jak w Księdze Koheleta –  czas rodzenia i czas umierania, czas sadzenia i czas wyrywania tego, co zasadzono, czas zabijania i czas leczenia, czas burzenia i czas budowania, czas płaczu i czas śmiechu, czas zawodzenia i czas pląsów, czas rzucania kamieni i czas ich zbierania, czas pieszczot cielesnych i czas wstrzymywania się od nich, czas szukania i czas tracenia, czas zachowania i czas wyrzucania, czas rozdzierania i czas zszywania, czas milczenia i czas mówienia, czas miłowania i czas nienawiści, czas wojny i czas pokoju.

Słuchowisko „Uroboros” w reż. Janusza Kukuły miało premierę w Teatrze Polskiego Radia w roku 2013.