Sopockie spotkania z Norwidem | Gala Konkursu Wiersz+Obraz i wieczór poetycko-muzyczny | 24.09.2021

 

 

 

Zapraszamy Państwa do wspólnego uczczenia 200. rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida. Kanwą wydarzenia, odbywającego się cyklicznie w sopockim Dworku Sierakowskich jest synteza poezji Cypriana Kamila Norwida i utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu niezwykle utalentowanych artystów. Podczas piątkowego wieczoru, 24 września 2021 r. o godz. 17.00 spotkamy się z Finalistami i Finalistkami szóstej edycji Konkursu poetycko-plastycznego Wiersz+Obraz odbywającego się w tym roku pod hasłem „Fortepian Szopena”. Na wystawie pokonkursowej czeka na Państwa ponad czterdzieści wizualnych propozycji artystów z całej Polski. W zabytkowych salach Dworku Sierakowskich, podczas Gali nastąpi ogłoszenie wyników i wręczenie nagród przez Jury Konkursu: Aleksandrę Prusinowską, Roswitę Stern, Stanisława Seyfrieda i Krzysztofa Kuczkowskiego.

O godz. 18.00 zapraszamy do udziału w wieczorze poetycko-muzycznym. Krzysztof Gordon – aktor związany z gdańskim Teatrem Wybrzeże – zaprezentuje aktorską interpretację dwóch wierszy Cypriana Kamila Norwida. Usłyszą Państwo utwory „Fortepian Szopena” oraz „Moja piosnka (ll)”. Recytacja oprawiona zostanie recitalem Chopinowskim w wykonaniu Piotra Pawlaka – wybitnego pianisty, laureata wielu krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych.

Podczas piątkowego wieczoru zapraszamy również na wydarzenia towarzyszące: wystawę poświęconą życiu i twórczości Cypriana Kamila Norwida oraz do Czytelni festiwalowej

Wstęp wolny
Serdecznie zapraszamy!

Na ostatnie spotkanie z Norwidem zapraszamy 29 października 2021 r. o godz. 18.00. Zachęcamy do zapoznania się z programem i opisem wydarzenia „Fortepian Szopena” – spotkania z Norwidem. Sopot 2021.

 

 

 

 

 

 

źródło: kultura.trojmiasto.pl

 

 

 

Piotr Pawlak – ur. 20 lutego 1998 roku w Gdańsku. W roku 2016 z wyróżnieniem ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie fortepianu i organów. Obecnie studiuje matematykę na Uniwersytecie Gdańskim oraz instrumentalistykę na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Koncertował w wielu krajach Europy, występował z orkiestrami Filharmonii Dolnośląskiej, Świętokrzyskiej, Bałtyckiej oraz Ningbo. Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych. Jego ostatni sukces to pierwsze miejsce i nagroda za najlepszą improwizację na XI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Darmstadt (2017). W 2015 roku Piotr brał udział w XVII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Zamierza wystartować również w Konkursie Chopinowskim w 2021 roku, a dzięki nagrodzie w Darmstadt już teraz przeszedł przez pierwszy etap kwalifikacji do tego konkursu.

 

 

 

 

 

 

 

 

źródło: www.gedanopedia.pl i www.teatrwybrzeze.pl

 

 

 

Krzysztof Gordon – ur. 14 lutego 1946 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Po dyplomie współpracował z lubelskim Teatrem im. Juliusza Ostrewy, a od 1970 roku jest aktorem gdańskiego Teatru Wybrzeże, na którego scenie zadebiutował w „Termopilach polskich Tadeusza Micińskiego w reżyserii Marka Okopińskiego. Do jego wybitnych, nagradzanych kreacji należą role m.in. w Maleńkiej Alicji Edwarda Albeego (1971), Portrecie Sławomira Mrożka (1988), Coś w rodzaju miłości Arthura Millera (1995) czy Tylko ta pchła Naomi Wallace (2004). Współpracował również z sopockim Teatrem Atelier. W 1998 roku otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną w dziedzinie aktorstwa, a w 1999 r. i 2003 r. Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego. Był nagradzany również na krajowych festiwalach teatralnych, między innymi na XIII Festiwalu Teatrów Polski Północnej w Toruniu (1971) nagrodą dla młodego aktora, wyróżnieniem na tym samym festiwalu w roku 1988, Grand Prix Geras na Międzynarodowych Wrocławskich Spotkaniach Teatru Jednego Aktora we Wrocławiu (2007).W 1978 został odznaczony Brązowym, w 1983 Srebrnym, a w 1996 Złotym Krzyżem Zasługi, natomiast w 2009 roku został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

 

 

 

 

 

 

 

 

Organizatorem wydarzenia Fortepian Szopena – spotkania z Norwidem, Sopot 2021. W 200-rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida (1821-1883) jest Towarzystwo Przyjaciół Sopotu.

Festiwal odbędzie się pod patronatem: Prezydenta Miasta Sopotu, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Instytutu Książki, Instytutu Literatury oraz patronatem medialnym: TVP Kultura, TVP Gdańsk, trojmiasto.pl, Radia Gdańsk i dwumiesięcznika literackiego Topos“.

Wydarzenie realizowane jest przy wsparciu Gminy Miasta Sopotu.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

 

 

 

Partner:

  

 

 

Patronat:


 

Patronat medialny: