SOPOCKIE WITRAŻE. Wystawa fotografii Marii Różańskiej | 5.02.2020

Witraże, to niezwykle piękne detale, które obok wieżyczek i drewnianych werand są charakterystyczne dla sopockiej architektury końca XIX i początku XX w. Odpowiadały wymogom panującej w tamtym okresie mody i nadawały miastu niezwykłego klimatu oraz uroku. Witraże  umieszczano najczęściej na klatkach schodowych kamienic, ale bywało także, że znajdowały się  we wnętrzach mieszkań czy w balustradach balkonów. Zwykle okno witrażowe ozdabiano kolorową bordiurą, ale bywały też i takie, podnoszące prestiż posesji, gdzie cała płaszczyzna okna była pięknie skomponowanym obrazem. Światło przechodzące przez takie okno w zależności od pory dnia czy też roku malowało na ścianach, podłodze, parapetach niezwykłe, barwne impresje. Witraże nie mają oznaczeń dotyczących autorstwa za wyjątkiem pochodzących z pracowni jednego z największych witrażystów tamtego okresu Ferdynanda Mullera z Quedlinburga. 

Maria Różańska

 

W lutym zapraszamy do Galerii Sztuki na wystawę odsłaniającą bogactwo i unikatowość detali sopockiej architektury. Zaprezentujemy wyjątkowe fotografie przedstawiające Sopockie witraże, wykonane przez Marię Różańską na przestrzeni czterech ostatnich lat.

Na wernisaż i spotkanie z autorką projektu zapraszamy w środę 5 lutego o godzinie 18.00. Ekspozycję niezwykle urokliwych sopockich okien można oglądać w Dworku Sierakowskich do 1 marca, codziennie w godzinach 12.00-18.00.

Wstęp wolny

Zapraszamy

 

 

 

 

 

Maria Różańska

Z wykształcenia matematyk, fotografuje od 2011 r. Ukończyła Studium Fotografii Artystycznej Stefana Figlarowicza. Uczestniczyła w wystawach na terenie kraju oraz zbiorowych Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Wystawa indywidualna Wulkany błotne prezentowana była w Elbląskiej Galerii Fotografii, Muzeum Ziemi w Warszawie oraz Wejherowskim Centrum Kultury. Cykl zdjęć zatytułowany Azerbejdżańska mozaika pokazywany był podczas Nocy Muzeów w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku (2012 r.) oraz w Muzeum Miasta Gdyni (2012 r.).

Jest laureatką konkursów fotograficznych. Na Otwartych Mistrzostwach Fotografii ( 2016 r.) otrzymała wyróżnienie i nagrodę specjalną w kategorii Natura.

Jest członkinią Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Relacja z wernisażu

W imieniu Marii Różańskiej składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które okazały życzliwość i zrozumienie otwierając przed Nią drzwi sopockich kamienic, a szczególnie Tym, którzy Ją tam zaprosili.

Wystawa Sopockie witraże została zrealizowana przy wsparciu finansowym Gminy Miasta Sopotu.