Spotkanie autorskie z Barbarą Szczepułą 3.03.2015

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza 3 marca br. o godz. 18.00 do Dworku Sierakowskich na spotkanie z dziennikarką Barbarą Szczepułą, autorką książki Okno z widokiem na Politechnikę. Spotkanie poprowadzi Marek Ponikowski, fragmenty książki przeczyta aktorka Krystyna Łubieńska.

Wstęp wolny!
Zapraszamy.

O książce

Powrót na Politechnikę Gdańską

Okno z widokiem na Politechnikę to nowa książka Barbary Szczepuły. Autorka, z wykształcenia architekt, po dziesięciu latach od wydania Przystanku Politechnika powraca do swojej Alma Mater kreśląc sylwetki wybitnych naukowców i absolwentów tej uczelni, a w istocie rzeczy przedstawiając skomplikowane losy pomorskiej inteligencji na przestrzeni kilku dziesięcioleci. Przystanek Politechnika czytelnicy Dziennika Bałtyckiego uznali za Książkę Roku 2004. Teraz otrzymujemy ciąg dalszy tamtego zbioru reportaży. Nie jest to książka tylko dla inżynierów, ale dla nich  lektura obowiązkowa.

Książkę wydano z okazji 110-lecia Politechniki Gdańskiej.

O autorce

Barbara Szczepuła jest dziennikarką i pisarką. Skończyła architekturę na Politechnice Gdańskiej i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Mieszka w Gdańsku. Jest autorką wielu reportaży, felietonów oraz siedmiu książek reporterskich. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Była wielokrotnie nagradzana.

W 2013 roku otrzymała Nagrodę Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis za Miłość w cieniu polityki (WAB)  biografię znanej działaczki Solidarności, sygnatariuszki Porozumień Sierpniowych Aliny Pienkowskiej. Głośna była jej książka Dziadek w Wehrmachcie (słowo/obraz/terytoria) o Józefie Tusku i innych Kaszubach wcielanych do armii III Rzeszy. Szczepuła jest pierwszą dziennikarką, która zajęła się tym ważnym tematem.

Szczepuła odnalazła nieznane wiersze Zbigniewa Herberta i opisała jego młodzieńczą miłość w reportaży Podwójny oddech, opublikowanym też  wraz z wierszami Herberta  w wydaniu książkowym.

Kod Heweliusza, książka wydana w 2006 roku w ramach Fundacji Gdańskiej, to zbiór reportaży historycznych, których bohaterami są gdańszczanie z Wolnego Miasta oraz przybysze z Kresów, którzy nas Bałtyk trafili po wojnie i razem budowali miasto. Podobną tematykę ma Rajski ogród wydany przez Muzeum II Wojny Światowej w 2010 roku. Autorka krąży wokół gdańskich losów, zafascynowana historią miasta, o którą ocieramy się tu na każdym kroku.

Wydała również książki Przystanek Politechnika i Długa podróż poślubna  zbiór reportaży o ludziach, którzy z różnych powodów wybrali emigrację.

Okno z widokiem na Politechnikę to siódma książka Barbary Szczepuły.

Paweł Huelle: Dziennikarka? Owszem, znam Barbarę Szczepułę w tej roli, ale od kilku lat, czytając jej znakomite reportaże, coraz mocniej myślę o Autorce jako o pisarce. Tej, która wysnuwa swoje opowieści z realnej tkanki życia, historii, rozmów z ludźmi, nadaje owym historiom własne piętno i pozwala czytelnikowi przejrzeć się w tym zwierciadle, skłaniając do głębokiej refleksji. Nad naszym wspólnym  polskich, gdańskim, pomorskim losem. 

Stefan Chwin o Kodzie Heweliusza: Każdy, kto kocha Gdańsk i chce wiedzieć więcej o ludziach, którzy tu mieszkali i mieszkają, znajdzie w tej książce obrazy zdarzeń i portrety, których się nie zapomina. (…) Reportaż to sztuka prawdy zamienionej w opowieść. Opowieść, którą daje nam Barbara Szczepuła, jest piękna, mądra, wieloznaczna i nie jeden raz przejmująca.