Spotkanie otwarte sekcji TPS | Elżbieta Wiatrak „Opowieść o Sopocie”| 4.12.2018

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu oraz Sekcja Historyczna i Rozwoju Miasta TPS zaprasza członków sekcji, członków Towarzystwa, mieszkańców Sopotu oraz wszystkich zainteresowanych na spotkanie otwarte w Sali koncertowej w Dworku Sierakowskich. We wtorek, 4 grudnia o godz. 17.00 gościem będzie Elżbieta Wiatrak, która podzieli się wspomnieniami o powojennym Sopocie.

Ostatnie w tym roku, a zarazem przedświąteczne spotkanie Sekcji uświetni ponadto koncert Leny Ledoff – pianistki sięgającej chętnie zarówno do klasyki (F. Chopin, G. Gerschwin), muzyki filmowej (K. Komeda) czy standardów i autorskich aranżacji jazzowych. Recital fortepianowy będzie muzycznym wprowadzeniem w nadchodzący zimowo-świąteczny czas.

Zapraszamy!

 

Elżbieta Wiatrak, z domu Szlomska, urodzona 21.12.1927 roku w Gdańsku Oliwie. Wychowywała się w mieszanej rodzinie: ojciec pochodził z Prus Wschodnich, z miejscowości Mehlsack (Pieniężno), matka z Sępólna Krajeńskiego. Rodzice poznali się w chórze kościelnym w Katedrze Oliwskiej. Osiedli w Sopocie.

Wdowa po Aleksandrze Wiatraku, konsulu Królestwa Niderlandów w Gdyni, inwigilowanym i nękanym przez UB. Matka dwóch nieżyjących synów: Andrzeja (pracownika Polfrachtu) i Piotra (grafika i malarza, absolwenta Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku). Miłośniczka rodzinnego Sopotu, działaczka polonijna, wieloletnia członkini Towarzystwa Przyjaciół Sopotu – laureatka Złotej Odznaki TPS (2014 r.).

Historia pani Elżbiety ściśle splata się z Trójmiastem, sięgając najpierw przedwojennego Gdańska i Sopotu, trudnych czasów okupacji i powojennych przeżyć po wkroczeniu Rosjan do Sopotu, poprzez pracę zawodową dla PCK i nowopowstałej Wyższej Szkoły Handlu Morskiego w Sopocie po PRL-owską codzienność.

 

Lena Ledoff urodziła się w St. Petersburgu. Jest absolwentką wydziału fortepianowego Akademii Muzycznej w Woroneżu, od 1994 roku na stałe mieszka w Polsce. Założycielka „Lena Ledoff Trio” i uczestniczka licznych festiwali jazzowych. Jako kompozytorka i muzyk współpracuje m.in. z łódzkim Teatrem Nowym czy warszawskimi: Teatrem Rozmaitości i Teatrem Polonia. Jako muzyk i aranżer grający na żywo do filmów niemych uczestniczyła m.in. w festiwalu „Nowe Horyzonty”. Jest autorką czterech płyt: „Wish” (trio jazzowe), „My sweet Fryderyk”, 2010 (muzyka F. Chopina na trio jazzowe), „Komeda – Chopin – Komeda”, 2011 (suita jazzowa na fortepian solo), „Chcę do nieba. Leningrad-Łódź”, 2013 (piosenki z repertuaru rosyjskiego zespołu „Leningrad” w jazzowych aranżacjach).