Spotkanie z przedstawicielami fundacji Orla Straż | 27.02.2018 r.

Zapraszamy na spotkanie z przedstawicielami Fundacji Orla Straż niosącej pomoc humanitarną ofiarom terroryzmu na Bliskim Wschodzie. Wydarzenie odbędzie się 27 lutego o godzinie 18.00 w Dworku Sierakowskich. Organizatorami spotkania są Fundacja Centrum i projekt CoOperatywa.com. Wstęp wolny.

 

O Fundacji Orla Straż

 Komu pomagamy?

Wspierane przez nas przesiedlone rodziny i byli niewolnicy to głównie Jazydzi. Są oni obiektem szczególnego okrucieństwa ekstremistów z Daesh (ISIS), gdyż nie należą do „Ludu Księgi” tzn. nie zostali wymienieni w Koranie. Są traktowani jeszcze gorzej niż chrześcijanie. Ci, którzy nie zginęli z rąk terrorystów lub nie dostali się do niewoli, znaleźli schronienie we wsiach i obozach dla uchodźców nieopodal Dahuk.

Niektórzy niewolnicy, w większości kobiety i dzieci, zostali wykupieni z rąk oprawców przez swoje rodziny, popadając przy tym w ruinę finansową. We wsiach i obozach, gdzie obecnie mieszkają, brakuje dosłownie wszystkiego. Fundacja Orla Straż przekazuje im pomoc finansową przeznaczoną m.in. na zakup żywności, środków pierwszej potrzeby, namiotów i leczenie.

Żołnierze, którym pomagamy, to głównie Asyryjczycy, czyli chrześcijanie zamieszkujący Północny Irak (w tym Iracki Kurdystan) oraz Syrię. Większość z nich była zmuszona uciekać wraz z najbliższymi ze swoich wsi i miast zajętych przez terrorystów z Daesh (ISIS). Nie chcąc opuszczać ziemi przodków i tułać się po świecie jako emigranci, wstąpili ochotniczo do chrześcijańskich jednostek wojskowych. Jednostki te są popierane przez rząd kurdyjski w Irbilu lub centralny w Bagdadzie. Niestety nie są one wystarczająco finansowane. Żołnierze często nie otrzymują żołdu, który mogliby przekazać swoim potrzebującym środków do życia rodzinom. Brakuje im podstawowych materiałów medycznych, ochrony osobistej, a nawet umundurowania. Fundacja Orla Straż wyposaża te jednostki w profesjonalne polowe apteczki osobiste, plecaki medyczne i środki ochrony osobistej dla ratowników, jak również szkoli ich z Ratownictwa w Warunkach Pola Walki. Przekazujemy im także ciepłe kurtki, bieliznę oraz obuwie wojskowe.

Ze względu na trudną sytuację finansową żołnierze-ochotnicy nie są w stanie utrzymać swoich bliskich, wraz z którymi zmuszeni byli uciec z okupowanych przez Daesh (ISIS) rejonów. Fundacja Orla Straż przekazuje ich rodzinom pomoc humanitarną (np. finansujemy paczki z żywnością), by mogli w pełni poświęcić się obronie ludności cywilnej przed terrorystami.

Fundacja Orla Straż wraz z Fundacją Pomocy Dzieciom w Żywcu wspiera także wdowy i sieroty po poległych żołnierzach kurdyjskiej Peszmergi z oddziału Faramande Sbelk Forces. Ten muzułmański oddział walcząc ramię w ramię z chrześcijańskimi żołnierzami poniósł ciężkie straty podczas ataku terrorystów z Daesh (ISIS) w maju 2016r. Oddział Faramande Sbelk Forces również jest zaopatrywany przez nas w apteczki polowe i plecaki medyczne.

Planujemy również inne formy pomocy w powrocie do normalnego życia ludności na zrujnowanych terenach, odzyskanych z rąk Daesh (ISIS).

Więcej informacji można uzyskać klikając w LINK.