STYCZEŃ 2018

Na obrazach pokazywanych na wystawie, próbuję zmierzyć się z wizerunkiem człowieka, jego wyglądem, mową ciała i psychologią postaci. Frapuje mnie ludzka odmienność, bo każdy z nas mimo pozornych podobieństw nosi indywidualne piętno, które nigdy się nie powtarza. Tak jak w wierszu Wisławy Szymborskiej nie ma dwóch tych samych nocy, kropel wody, spojrzeń, uścisków. Sztuka portretu z jednej strony jest dosyć niewdzięczną dziedziną, ponieważ ma dosyć ograniczone możliwości komponowania kadru, różnice między ujęciami z profilu czy półprofilu są w gruncie rzeczy niewielkie i nie pozwalają w pełni rozwinąć skrzydeł. Ponadto artysta, posługując się pozornie obiektywnymi środkami wyrazu, powinien jednocześnie zaprezentować swój subiektywizm zawartej informacji, zakwestionować powierzchowną prawdę i narzucić widzowi swoją interpretację modela.

Jednak z drugiej strony ów charakterystyczny rys, który wyróżnia portretowanego z tłumu, generuje wielobarwną mozaikę tematów: wdzięk i beztroska młodości, uroda kobiet, dojrzałość wieku męskiego, gorycz przemijania, zaduma starości. Maski i role jakie przywdziewamy na co dzień lub od święta: pozę teatralności lub naturalną szczerość, dystans lub konfidencję, delikatną ironię lub afektację pozwalają pokazać malarzowi nie tylko na fizyczną dosłowność, ale szerszy typ inspiracji i bogaty kontekst tła.

Michał Baca 

W styczniu zapraszamy do Galerii Sztuki na wystawę malarstwa Michała Bacy. Krakowski artysta maluje wszechstronnie: postacie, martwe natury, wnętrza, ciekawą architekturę. Inspiracji szuka także w naturze, utrwalając na płótnie urzekające pejzaże, ogrody, kwiaty czy zwierzęta. Na wystawie w Dworku Sierakowskich tym razem Michał Baca zaprezentuje PORTRETY. Na wernisaż zapraszamy we wtorek, 9 stycznia 2018 r. o godz. 18.00. Wystawę będzie można oglądać codziennie w godz.12.00-18.00 do 4 lutego.

 

Wstęp wolny!

 

Zapraszamy

 

 

Michał Baca

Urodzony w Krakowie w 1958 r. Studia na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w pracowni prof. Juliusza Joniaka w 1983 r. Stypendysta MKiS oraz Prezydenta m. Krakowa. Autor 40. wystaw indywidualnych m.in. w Krakowie, Gdańsku, Warszawie, Zakopanem, Olsztynie, a także w Akwizgranie, Frankfurcie, Norymberdze, Wiedniu, Thorn (Holandia), Eferding (Austria) i Florencji. Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą, m.in. we Francji, Szwecji, Danii, Niemczech, Japonii, Wielkiej Brytanii i USA. Jest laureatem kilku nagród i wyróżnień w ogólnopolskich konkursach malarskich. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach instytucji i osób prywatnych w kraju i zagranicą.