SYLWESTROWY WIECZÓR MUZYCZNY w Dworku Sierakowskich | 31.12.2018, godz. 18.00

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza na pełen mistrzowskich wykonań SYLWESTROWY KONCERT KAMERALNY z lampką szampana, nutką słodyczy i tradycyjną loteryjką. W poniedziałek, 31 grudnia o godz. 18.00 wystąpią:

BOGNA FORKIEWICZ – sopran

DARIUSZ WÓJCIK – bas

RAFAŁ LEWANDOWSKI – fortepian

Prowadzenie: prof. Krzysztof Sperski.

Obowiązują zaproszenia.

ARTYŚCI:

BOGNA FORKIEWICZ – ukończyła z wyróżnieniem naukę w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Grażyny Fiedoruk-Sienkiewicz. Studia muzyczne odbyła na wydziale wokalno-aktorskim Gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie śpiewu solowego prof. Zofii Janukowicz-Pobłockiej (dyplom z wyróżnieniem). Kontynuowała naukę w Wielkiej Brytanii (Emma Kirkby, Jessica Cash) i w Holandii (Jard van Nes).

Ukończyła również liczne kursy mistrzowskie w kraju i za granicą pod kierunkiem Barbary Schlick (Lipsk), Thomasa Hemsley`a (Opera Narodowa w Budapeszcie), Renaty Scotto (Gdańsk), Sylvii Geszty ( Opera Narodowa w Warszawie), Ryszarda Karczykowskiego (Szczecin, Radziejowice), Teresy Żylis-Gary (Radziejowice) i Grace Bumbry (Hertogenbosch, Warszawa).

Trzykrotnie była stypendystką Dartington International Summer School (Anglia). Jako studentka otrzymała „Stypendium Prezydenta Miasta Gdańska” oraz stypendium „Medyceusz Roku”. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2000 oraz 2005 roku). Jest finalistką Ogólnopolskiego Konkursu im. Edwarda Griega i laureatką Konkursu Muzyki Polskiej w Gdańsku, a także IV Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Dusznikach-Zdroju. Współpracuje z filharmoniami i teatrami operowymi w kraju, bierze udział w festiwalach muzycznych krajowych i zagranicznych. Bierze również udział w przedsięwzięciach teatralnych, np.: Cyrk Rodziny Afanasjeff. Pracowała z wybitnymi dyrygentami, m.in.: Wojciech Michniewski, Jacek Kaspszyk, Jerzy Salwarowski, Mirosław J. Błaszczyk, Tadeusz Wojciechowski, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Adrian Sylvin Mackiewicz. Współpracuje ze znakomitymi pianistami, m.in.: Ewą Pobłocką, Ellą Susmanek, Rafałem Lewandowskim, Maciejem Grzybowskim, Olgą Neczyporenko, Pawłem Rydlem, Mirosławą Sumlińską. W jej repertuarze istotne miejsce zajmuje pieśń solowa i muzyka współczesna. Wielokrotnie brała udział w nagraniach radiowych i telewizyjnych. Koncertowała w Anglii, Szkocji, Niemczech, Francji, Holandii, na Węgrzech, Chorwacji.

W swym dorobku artystycznym posiada wykonania wielu partii sopranowych w dziełach muzyki kameralnej, operowej (szczególnie Mozart, Bellini, Donizetti), oratoryjnej oraz symfonicznej od mistrzów renesansu po kompozytorów XX wieku. Sięga również do repertuaru lżejszego: operetki, musicalu, jazzu, muzyki filmowej i piosenki. Wspólnie z pianistą Rafałem Lewandowskim wykonała kilkadziesiąt recitali z polską piosenką lat 20. i 30. XX wieku. Za propagowanie muzyki tamtego okresu została wyróżniona Złotym Liściem Retro 2014.

Prowadzi klasy śpiewu solowego w SM II st. w Gdańsku-Wrzeszczu i w SM II st. w Gdyni oraz emisję głosu dla członków Chóru Akademii Morskiej w Gdyni. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu.

RAFAŁ LEWANDOWSKI – ukończył Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu Andrzeja Artykiewicza. Jako stypendysta tej uczelni brał udział w kursie mistrzowskim w Weimarze prowadzonym przez światowej sławy pianistę i pedagoga Bernarda Ringeissena, a następnie kontynuował studia pianistyczne pod kierunkiem tego artysty w Paryżu. Rafał Lewandowski występował w wielu krajach Europy m.in. w Danii, Austrii, we Francji, Niemczech, oraz wielokrotnie w USA, gdzie debiutował m.in. w nowojorskim Lincoln Center jako solista w koncercie Princeton Symphony Orchestra. Brał udział w licznych festiwalach muzycznych. Występuje również jako kameralista współpracując z wokalistami i instrumentalistami, m.in. z Agnieszką Wolską, Natalią Walewską, Krzysztofem Wroniszewskim.

DARIUSZ WÓJCIK – śpiewak (bas), aktor, scenarzysta, reżyser i animator życia kulturalnego. Studia przy Teatrze Muzycznym w Gdyni, obejmujące dwa kierunki – wokalny i aktorski, ukończył z wyróżnieniem w 1989 roku. Szlify aktorskie zdobywał pod kierunkiem Henryka Bisty, śpiew solowy studiował u prof. Anny Bartoszyńskiej.

Jako wieloletni solista Teatru Muzycznego w Gdyni był odtwórcą licznych ról m.in. w spektaklach Jerzego Gruzy. Z zespołem gdyńskiego Teatru Muzycznego odbył liczne tournée po Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Niemczech. Współpracował z Państwową Operą Bałtycką w Gdańsku, gdzie wykonał z ogromnym sukcesem partię Frosha w operetce Zemsta Nietoperza J. Straussa. Koncertował m.in. w Niemczech, Austrii, Danii, Belgii, Holandii i Francji. Do swoich sukcesów artysta zalicza występ na nowojorskim Broadwayu w polskojęzycznej wersji musicalu Jesus Christus Superstar A. L. Webbera u boku lidera Zespołu TSA Marka Piekarczyka.

Jego repertuar obejmuje formy kameralne, operowe, operetkowe, oratoryjno-kantatowe, pieśni i musicale. Ma w swoim dorobku nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne. Największą fascynacją artysty jest kultura żydowska. Wielkim powodzeniem cieszą się jego recitale pieśni żydowskich w języku yiddish i hebrajskim.