Teatr | K. Łubieńska i R. Jaśniewicz | Czytanie aktorskie sztuki Gabrieli Pewińskiej „Pajace” | 14.12.2019   

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu serdecznie zaprasza do dworku na spektakl teatralny. W rolę bohaterów sztuki Gabrieli Pewińskiej „Pajace” wcielą się aktorzy, których nikomu przedstawiać nie trzeba: Krystyna Łubieńska i Ryszard Jaśniewicz. Na czytanie performatywne w wykonaniu tego wyjątkowego duetu aktorskiego zapraszamy w sobotę, 14 grudnia o godz. 17.00.

Wstęp wolny 

Zapraszamy

Pajace – bohaterowie sztuki Gabrieli Pewińskiej to dwoje starych aktorów. Spotykają się w swoim dawnym teatrze. Na pustej scenie. Tej, która przez długie lata była ich życiem, miłością. Przypominają sobie dawne role, swoich mistrzów, brawa, sukcesy. Ogień teatru, który kiedyś w nich płonął, wciąż się pali. Po co tu przyszli tego wieczora? Siedzą na proscenium wpatrzeni w rzędy widowni, ona – w królewskiej koronie, on – w czapce błazna. Czekają. Na kogo? Czy scena, na której się spotkali jest tu tylko sceną? A teatr teatrem?

To kolejna ze sztuk, po „Aktorze” (2017), „Królu” (2018) i „Masce” (2019) – monodramach wystawionych na scenie przez Ryszarda Jaśniewicza i napisanych w hołdzie dla jego pasji życia i szalonej miłości do sceny – oraz jednoaktówce „Nos” (2014) podejmująca ulubiony motyw autorki – teatru jako metafory życia, gdzie reżyseruje bezwzględny Czas zapraszając na scenę nowych aktorów, usuwając z niej starych. Nie pozostaje nic innego jak swoją rolę grać do końca. Może, kto wie, uda się Czas wykiwać?

Ja jestem wrogiem umierania – mówi Stary Aktor w „Pajacach”. – Scena to życie. Żyję, bo gram. Nigdy nie umrę. Śmierć w wiersz się nie wciśnie. Szekspirem ja załatwię! A może i Słowackim, kto wie? Może i Słowackim…

 

 

 

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA 

Sopocianka. Aktorka Teatru Wybrzeże. Na gdańskiej scenie pojawiła się po raz pierwszy w 1958 jako Piękna Helena w sztuce Jeana Giraudoux „Wojny Trojańskiej nie będzie”. Grała główne role w spektaklach wybitnych reżyserów: Bohdana Korzeniewskiego, Jerzego Golińskiego i Zygmunta Hübnera, była Ofelią u Andrzeja Wajdy. Po krótkiej przerwie na artystyczne wyprawy do Katowic i Warszawy, wróciła do Gdańska, gdzie gra do dziś. Z Adolfem Dymszą wystąpiła w filmie Janusza Nasfetera „Mój stary”. Na srebrnym i szklanym ekranie gościła wiele razy, jest też związana z teatrem radia. Organizuje spotkania poetyckie, promuje młodych twórców. Zajmuje się działalnością charytatywną. Laureatka wielu artystycznych nagród, m. in: Złotego Krzyża Zasługi, Glorii Artis i Muzy Sopockiej.

 

RYSZARD JAŚNIEWICZ

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Aktor, reżyser, autor sztuk teatralnych, pedagog, poeta. Grał i reżyserował m. in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (1971-83), gościnnie w Teatrze Miejskim w Gdyni i Theatre Les Dechargeurs w Paryżu. Główne role w spektaklach wybitnych reżyserów: Marka Okopińskiego, Adama Hanuszkiewicza, Stanisława Hebanowskiego, Jakuba Rotbauma, Krystyny Meissner. W latach 1983-88 dyrektor artystyczny Teatru Dramatycznego w Słupsku. W latach 1988-92 kierownik artystyczny Centrum Edukacji Teatralnej w Gdańsku. W roku 1999 w Sopocie monodramem według tekstów Ernesta Hemingway’a zainaugurował własną scenę Teatr z Polski 6 . W ciągu ostatnich 11 lat wystawił premierowo 13 monodramów: m. in.: „Moje serce – wielkie monologi dramatu polskiego”, „Wielkie pranie”, „Ostatnia lekcja aktorstwa”, „Aktor”, „Król” i „Maska”. Od 11 lat prowadzi w Domu Zarazy w Oliwie warsztaty poetyckie „Jaśniewicz recytuje, spróbuj i Ty!”.

 

GABRIELA PEWIŃSKA

Dziennikarka. Pracę dziennikarza zaczęła w 1994 roku w kultowym „Wieczorze Wybrzeża”. Od 2001 roku reporterka i publicystka „Dziennika Bałtyckiego”, gdzie szefuje działom Kultura i Rejsy. Pisze o fotografii, kinie, książkach, teatrze. O ludziach, zwłaszcza o ludziach teatru. Jej ulubiona tematyka to czas, przeszłość, wszystko co dawno minione. Jest autorką kilkunastu sztuk teatralnych, z których trzy: „Aktor”, „Król” oraz „Maska” zostały zrealizowane na scenie.

 

Sztukę „Pajace” prezentujemy w dworku za zgodą autorki.