Teatr przy Stole – relacja z czytania sztuki „Czarnobiałolila” | 18.02.2019

W cyklu Teatr przy Stole zaprezentowaliśmy wzruszającą, pełną humoru ale też dotykającą poważnych kwestii sztukę austriackiego dramatopisarza Volkera Schmidta. W poniedziałek 18 lutego o godzinie 18.30 tekst pt. „Czarnobiałolila” w tłumaczeniu Jagny Jaskuły przeczytali aktorzy związani z Teatrem Wybrzeże: Katarzyna Dałek, Marzena Nieczuja Urbańska, Krzysztof Gordon i Piotr Łukawski. Oprawę muzyczną na żywo przygotował Ignacy Jan Wiśniewski (fortepian).

Opiekę reżyserską nad spektaklem sprawował Krzysztof Gordon, natomiast prelekcję na temat sztuki, kulisów jej powstania i twórczości Schmidta przedstawiła profesor UG Małgorzata Jarmułowicz.

Źródłem tekstu prezentowanego w styczniowym Teatrze przy Stole jest najnowsza antologia dramatów V. Schmidta pt. „Zimne serca” wydana przez ADiT Agencja Dramatu i Teatru, (Warszawa, 2018).

Wstęp wolny

Zapraszamy

„Czarnobiałolila” to wzruszająca i pełna humoru opowieść o perypetiach ciemnoskórej dziesięciolatki, która wraz z matką musiała przenieść się do niewielkiego miasteczka, gdzieś na niemieckiej prowincji. Niemieckość wobec obcości, czy też ogólniej, swojskość wobec inności – to motyw przewodni (ale nie jedyny, bo sztuka Schmidta to prawdziwy amalgamat tropów współczesności) przedstawienia, które w roku 2007 zdobyło Nagrodę dla Teatrów Dziecięcych miasta Berlina.

(…) Sztuka Schmidta to swoisty kolaż ludzkich losów i postaw, z którego wyłania się obraz społeczeństwa wielokulturowego i zróżnicowanego etnicznie, wciąż zmagającego się z rudymentami nietolerancji i rasizmu. Akcja płynie wartko, a kolejne mikroscenki skrzą się dowcipem zawsze z głębszym przesłaniem (…) ujawniając istotny społeczno-polityczny wymiar tekstu.

 

Tekst pochodzi z drugiego tomu antologii dramatów V. Schmidta pt. „Zimne serca” wydany przez Agencję Dramatu i Teatru, (Warszawa, 2018). Oprócz „Czranobiałolila”, zbiór pod redakcją Karoliny Bikont zawiera takie sztuki jak: „Rowerzyści” (2007), „Orka” (2008), „Wiochy” (2009), najobszerniejszy – „Zimne serce” (2013), „Całkiem fajnie” (2014) czy najnowszy – „Manifesto” (2016).

Dwutomowa antologia („Widoki z okna” i „Zimne serca”) jest próbą przybliżenia polskiemu czytelnikowi fascynującego dorobku dramatycznego Volkera Schmidta – austriackiego pisarza, autora esejów i opowiadań, reżysera i aktora, cieszącego się od lat niegasnącym uznaniem widzów i krytyków teatralnych. Jego sztuki wystawiane są niemalże pod każdą szerokością geograficzną – od Chile po Bhutan. (…)

Volker pisze piękne proste historie, ale każdą w innym języku, z innymi bohaterami wkorzenionymi we współczesność, z którą prowadzą walkę o przetrwanie (…)

W twórczości pisarskiej Schmidta czytelnik odnajdzie te wszystkie tropy współczesności, które poruszają, wzruszają i niepokoją. Marzenia i wyobrażenia, skrywane fobie, poglądy polityczne, niepokoje społeczne, język mediów i ich obrazy powracają w sztukach Schmidta w kolejnych repetycjach i nowych wariacjach (…)

fragmenty ze Wstępu do antologii / Krzysztof Tkaczyk  

Relacja filmowa i zdjęciowa z czytania