„Toksyny” Krzysztofa Bizio w Teatrze przy Stole – 10.10.2016

W poniedziałek, 10 października 2016 r. o godz. 18.30 serdecznie zapraszamy członków-przyjaciół TPS na pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie z cyklu Teatr przy Stole. Współczesny dramat Krzysztofa Bizio „Toksyny” czytać będą aktorzy Teatru Wybrzeże Piotr Łukawski i Mirosław Krawczyk. Opiekę reżyserską nad spektaklem sprawuje Krzysztof Gordon, opieka artystyczna i prelekcja poprzedzająca czytanie – prof. Małgorzata Jarmułowicz.

Wstęp wolny!
Zapraszamy

Krzysztof Bizio ur. 29.05.1970 w Sosnowcu – dramatopisarz, prozaik autor scenariuszy filmowych i słuchowisk radiowych, architekt. W 1994 r. ukończył architekturę na Uniwersytecie Szczecińskim, a w 2007 roku Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, w której zrealizował m.in. etiudę „Poławiacz błękitu”. Jest laureatem Nagrody Artystycznej m. Szczecina (2005) oraz Zachodniopomorskiego Nobla (2008). K. Bizo to autor takich dramatów jak „Lament”, „Fotoplastikon”, „Deszcze”, „Porozmawiajmy o życiu i śmierci” oraz scenariuszy do filmów m.in.: „0_1_0” Piotra Łazarkiewicza i „Wszystkie małe kłamstwa Anny”, który również reżyserował.

„Toksyny” to dramat złożony z kilku epizodów: o zabijaniu, o kupowaniu, o miłości, o samotności i epizodu na zakończenie. Sztuka oparta jest na relacjach dwóch mężczyzn, z których każdy reprezentuje inne pokolenie, uwikłanych w trudne sytuacje życiowe. W sztuce tej mężczyźni niejednokrotnie zamieniają się rolami kata i ofiary, a każda z pięciu części ukazuje inny wariant tej zależności. Wskutek tego obserwujemy przewrotny świat gdzie uczciwość jako cnota przeradza się w wadę i krok do upadku, gdzie elementem słabości jest współczucie a inteligencja i ambicja to tylko narzędzia do zdobycia dóbr doczesnych i gdzie wyrafinowanie i rządza władzy zderzają się z moralnością.

„Toksyny” zostały wystawione w 2002 roku przez Inkę Dowlasz w Teatrze Powszechnym im. Kochanowskiego w Radomiu. Wkrótce po dramat sięgnął także Wiesław Saniewski realizując go w Teatrze im. Jaracza w Łodzi (2003) i Anna Augustynowicz, która przygotowała sztukę dla Teatru Telewizji (2003).

/źródła opracowania: culture.pl, palac.art.pl

Fragmenty dramatu „Toksyny” są prezentowane w Teatrze przy Stole za zgodą Krzysztofa Bizio a tekst pochodzi ze zbioru K. Bizio „Lament i inne sztuki”, Biblioteka miesięcznika „Teatr”.
Serdecznie dziękujemy autorowi za wyrażenie zgody na prezentację.