Topos 6 (163) 2018 już dostępny!

Ukazał się ostatni w tym roku numer dwumiesięcznika literackiego „Topos”. Okładkę w zimowej szacie zdobi logo „niepodległa”. Jest to zapowiedź plebiscytu „Sto tomów na stulecie 1918 – 2018”, o którym mowa na pierwszych kartach wydania.

Najnowszy „Topos” otwiera wiersz Rainera M. Rilkego „Nieukończona elegia”. Wnumerze znalazła się także poezja ks. Janusza Adama Kobierskiego, SławomiraMatusza, Michała Fałtynowicza oraz Lesława Nowara.

Uwadze czytelników polecamy esej Małgorzaty Judy-Mieloch „O duchy polskiej. Fryderyk Chopin w twórczości poetyckiej Stanisława Balińskiego i ks. Jerzego Szymiaka”. Paulina Subocz bierze pod lupę poezję Jana Polkowskiego w artykule „Perspektywa nieba. Czytanie Boga i zaświatów poprzez przestrzeń w kilku wierszach Jana Polkowskiego”. Natomiast Jadwiga Clea Moreno-Szypowswka szkicuje czytelnikowi „Autoportret Franza Kafki jako ofiary złożonej na ołtarzu literatury”. O poezji Teresy Ferenc pisze jej imienniczka – Teresa Tomsia w „Listy na ogniu. Rzecz i słowo w wierszach Teresy Ferenc”. W dziale krytycznym ważne miejsce zajmuje też artykuł „Medytopisanie” Zbigniewa Chojnowskiego o twórczości Zbigniewa Jankowskiego.

W dziale „Dzienniki/Proza” polecamy „Gręplarnię” Bogdana Nowickiego. Swoje stałe miejsce w numerze podkreślił ponownie „Notes” Wojciecha Kassa.

W najnowszym „Toposie” znalazła się także II część muzycznej podróży Wojciecha Fułka „Od Hair do Kolędy nocki”.

Do „Toposu” 6 (163) 2018 dołączono 2 tomiki poetyckie:

  • Aleksandra Francuz „Papier ścierny”
  • Jacek Kowalski „Mu”

Na okładce: „Sopot zimą (2017)”. Fot.: Waldemar Żyszkiewicz

Życzymy dobrej lektury!

Dwumiesięcznik literacki „Topos” dostępny jest w sieci salonów EMPiK oraz uwydawcy –  Towarzystwo Przyjaciół Sopotu w Dworku Sierakowskich.Zamówienia prosimy kierować na adres prenumerata@tps-dworek.pl