Weekend Muzeów | 15-16 maja 2021

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza na Weekend Muzeów, w tym roku w wersji Online. W ramach wydarzania proponujemy wachlarz imprez kulturalnych przygotowanych we wnętrzach zabytkowego Dworku Sierakowskich, jednego z najstarszych budynków w Sopocie, dawnej letniej rezydencji hrabiego Kajetana Sierakowskiego. Ściany XVIII wiecznego dworku służą obecnie Galerii Sztuki, w jego wnętrzach co tydzień rozbrzmiewa muzyka klasyczna, tu odbywają się także spektakle Teatru przy Stole, spotkania literackie, wieczory autorskie i inne.

 

 

 

 

W kulturalny weekend 15-16 maja zapraszamy na wirtualny spacer po wnętrzach Dworku: https://visitpoland.online/sopot/spacery/dworeksierakowskich/ oraz do zapoznania się z jego historią (zakładka Historia w stopce naszej strony internetowej: https://tps-dworek.pl/historia-dworku/)

Ponadto zachęcamy do obejrzenia wirtualnych ekspozycji malarstwa, rysunku i fotografii, polecamy koncerty muzyki klasycznej online oraz komedię Gabrieli Zapolskiej w cyklu Teatru przy Stole Online.

 

W Galerii Sztuki Online proponujemy najnowszą wystawę prac Moniki Wilkońskiej i prowadzonej przez artystkę pracowni ikonopisania Ikonostas pt. „Ikony, Monikony, Rysunki” (zobacz wystawę). Dostępne są także ciekawe ekspozycje autorów związanych z Sopotem: urokliwe zakątki miasta, ukryte ogrody i nadmorskie pejzaże odkrywane przez Monikę Knoblauch-Kwapińską na wystawie „Nie|zwykły Sopot”, „Pejzaże sopockie” w odmiennym, abstrakcyjnym ujęciu malarki Agnieszki Olędzkiej, czy barwne spektakle tworzone przez szkło i światło w fotografii Marii Różańskiej „Sopockie witraże”. Polecamy także wystawę wybitnych już nieżyjących artystów związanych z Sopotem „Ci, którzy odeszli są wśród nas” prezentującą prace Zdzisławy Cybulskiej, Adama Harasa, Zbigniewa Jóźwika, Andrzeja Lipniewskiego i Haliny Stec oraz wystawę prac Tadeusza Ciesiulewicza.

 

 

 

 

Wielbicieli kwiatowych bukietów zachęcamy do obejrzenia malarstwa Klaudyny Karczewskiej-Szymkowiak inspirowanego pracami botanicznymi i okresem baroku pt.  „Tempore flores” oraz wystawy malarstwa Anny Warenik-Gabianni i Plakatów Karoliny Podoskiej (zobacz wystawę). Zainteresowanym techniką rysunku polecamy wystawę online prac Jolanty Sampławskiej „Odszukaj piękno” oraz subtelne kobiece akty stworzone przez Anitę Cempę „Światłocień”. Nowoczesne pejzaże miejskie online prezentuje Agnieszka Wielewska w cyklu „Akustyka ciszy”. Kto kocha egzotykę i dalekie podróże powinien wybrać się na Zanzibar (zobacz wystawę) z fotografką Ewą Cichocką, która odwiedziła tę rajską wyspę w poszukiwaniu śladów „Listów z Afryki” H. Sienkiewicza.

 

Miłośników muzyki klasycznej zapraszamy na Czwartkowy Wieczór Muzyczny Online – kameralny koncert w wykonaniu najzdolniejszych studentów, laureatów krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych oraz profesorów Akademii Muzycznych. W dworkowych wnętrzach, w kompozycjach D. Szostakowicza i D. Poppera usłyszymy wiolonczelistki z Ukrainy: Flawię Rachwał i Janinę Wojciechowską, a przy fortepianie zasiądzie Magdalena Darska-Szpakiewicz.

 

Amatorów teatru zapraszamy na komedię Gabrieli Zapolskiej „Skiz”. W cyklu Teatr przy Stole Online Katarzyna Dałek, Magdalena Boć, Krzysztof Gordon oraz Jan Napieralski wcielają się w role dwóch małżeństw prowadzących bardzo wyrafinowaną grę. W kulisy sztuki wprowadza teatrolog Małgorzata Jarmułowicz, profesor Uniwersytetu Gdańskiego.

 

Dostęp bezpłatny!
Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu!