Wystawa fotografii Krzysztofa Szymoniaka potrwa do 28.04.2015

W środę, 8 kwietnia br. o godz. 18.00, odbył się wernisaż wystawy fotografii Krzysztofa Szymoniaka Gniezno, Konin, Sopot – Antywidokówki.

Niezwykłe i zwykłe zarazem, fotografie tego autora będzie można oglądać w galerii Dworku Sierakowskich do 28 kwietnia 2015 r., codziennie w godzinach 12.00-19.00.

Zapraszamy.

„Wszystko o czym piszę poniżej, zdarzyło się w nieodległej przeszłości, kiedy jeszcze postrzegano mnie głównie jako autora książek poetyckich.

Jednak od roku 2008 zacząłem przechodzić z wolna na pozycję kogoś, kto wypowiada się przy pomocy fotografii, kto z obrazu fotograficznego uczynił sposób komunikowania się z otoczeniem. Kiedyś pisałem, żeby nie mówić, a potem zacząłem fotografować, żeby już nie pisać.

Wystawa, którą teraz pokazuję w sopockiej galerii Dworku Sierakowskich, zatytułowana jest Gniezno, Konin, Sopot – Antywidokówki. Składa się na nią 30 czarno-białych kadrów Sopotu oraz po 12 kadrów Gniezna i Konina formatu 30 x 45 cm. Obrazy te na swój prywatny użytek nazywam lirycznym dokumentem. O ile poezja jest formą aktywności przypominającej kopanie studni artezyjskich, o tyle fotografia jest ciszą. Na moich zdjęciach nie znajdziecie zgiełku. One tylko z pewną nieśmiałością odkrywają tę stronę miasta, której z różnych powodów nie oglądają turyści. I dokumentują tę część jego zwyczajności, która niekiedy powoli, ale nieubłaganie znika z powierzchni ziemi.

Owoc moich działań niech będzie skromnym prezentem ofiarowanym Sopotowi, miastu, które polubiłem szczerze 30 lat temu, głównie za sprawą mieszkających tu moich pierwszych wspólników w poetyckiej doli i niedoli. Mam na myśli Ewę i Krzysztofa Kuczkowskich. I to im dzisiaj tę wystawę dedykuję nie tylko z radością i słowami podziękowania za lata szczerej przyjaźni, ale i z wiarą, że cała wystawa, wraz z Gnieznem i Koninem, przypadnie do gustu sopockiej publiczności.”

Krzysztof Szymoniak

O autorze

KRZYSZTOF SZYMONIAK – ur. 1953 r. w Kępnie. Poeta, prozaik, fotograf, dziennikarz, redaktor książek poetyckich, krytyk literacki. W Instytucie Językoznawstwa UAM uczy dziennikarstwa, twórczego pisania, wiedzy o mediach i wiedzy o fotografii. W roku 2009 podjął współpracę z WBPiCAK w Poznaniu jako autor serii wydawniczej pn. „Fotografowie Wielkopolski”. Autor dwóch tomów eseistycznych, w których wykłada swoje pojmowanie fotografii i bycia fotografem „Fotografioły. Okołofotograficzne ćwiczenia umysłowe” (2012, 2013) – tom trzeci w przygotowaniu do druku. Autor kilku ważnych tekstów o fotografii, które powstały w związku z II Wielkopolskim Festiwalem Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki – Poznań 2014 (między innymi: „Przeciw ama-torszczyźnie” i „Nic nie zastąpi rozmowy”). Obecnie współpracuje z tygodnikiem „Wiadomości Wrzesińskie” jako autor reportaży z terenu Wielkopolski. Jego fotografie od kilku lat trafiają na okładki książek ukazujących się w ramach Biblioteki „Toposu”. Jest autorem, między innymi, przeprowadzonej w Neapolu rozmowy z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim oraz przeprowadzonej we Wrześni jedynej rozmowy z Anną Ignasińską-Zjeżdżałką – żoną zmarłego przedwcześnie wybitnego fotografa Ireneusza Eryka Zjeżdżałki. Autor kilku indywidualnych wystaw fotograficznych (Kępno, Wągrowiec, Gniezno, Bydgoszcz, Kalisz) oraz uczestnik kilku wystaw zbiorowych. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (SPP). Od 1969 r. mieszka w Gnieźnie.

więcej o autorze
http://www.wbp.poznan.pl/fotografia/tworcy/szymoniak-krzysztof/

„Fotografioły. Okołofotograficzne ćwiczenia umysłowe” (2012, 2013) w wersji elektronicznej
http://www.wbp.poznan.pl/fotografia/wydarzenia/fotografowie-wielkopolski/