Wernisaż wystawy rysunku Janiny Stefanowicz-Schmidt oraz rysunku i rzeźby Magdaleny Schmidt-Góry

We wtorek, 8 kwietnia br. o godz. 18.00 Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza na wernisaż wystawy rysunku Janiny Stefanowicz-Schmidt oraz rysunku i rzeźby Magdaleny Schmidt-Góry. Uroczystość uświetni krótki występ Antoniny Góry – flet.

Wystawa potrwa do 4 maja br.
Można ją oglądać codziennie w godz. 12.00-19.00 w galerii Dworku Sierakowskich.
Wstęp wolny.

Prof. Janina Stefanowicz-Schmidt – urodzona w 1930 r. w Warszawie, studiowała na Wydziale Rzeźby PWSSP w Gdańsku pod kierunkiem prof. Horno-Popławskiego w latach 1949-55. Od 1954 r. pracowała na tej samej uczelni, początkowo jako asystentka w pracowni rzeźby prof. Alfreda Wiśniewskiego. Jako profesor tytularny, kierowała stworzoną przez siebie pracownią specjalizacji Małych Form Rzeźbiarskich i Medalierstwa, aż do przejścia na emeryturę w 2003 r.
Uprawia rzeźbę monumentalną, małe formy rzeźbiarskie, medalierstwo, a w ostatnich latach głównie rysunek o tematyce biblijnej. Zrealizowała szereg rzeźb, głównie we wnętrzach sakralnych (Bazylika Mariacka w Gdańsku, kościoły p.w. św. Andrzeja Boboli i św. Bernarda w Sopocie, Pallotynów oraz Zmartwychwstania Pańskiego we Wrzeszczu), rzeźby w parkach (np. Park Oliwski ) i na cmentarzach, cykle małych reliefów, plakiet i medali, monumentalne płaskorzeźby i tablice pamiątkowe.

Magdalena Schmidt-Góra – ukończyła Studia na Wydziale Rzeźby PWSSP w Gdańsku i ASP w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. F. Duszeńki 1990 r. Samodzielny pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku.
Ważniejsze wystawy indywidualne: Gdańsk, Kraków, Lublin, Tallin i Tartu (Estonia).
Realizuje rysunki, medale, plakiety, tablice pamiątkowe, statuetki, rzeźby, instalacje przestrzenne, projekty scenograficzne.
Od 1994 r. jest członkiem Scholi Teatru Węgajty, z którą współpracuje przy realizacji średniowiecznych misteriów i dramatów liturgicznych.