„Wesele” w Dworku Sierakowskich | 02.09.2017

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza na Narodowe Czytanie 2017. W tym roku posłuchamy fragmentów dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele. Dramat w trzech aktach” na podstawie opracowania Leona Płoszewskiego – wybitnego edytora klasyki literackiej.

2 września o godz. 15.00 w Dworku Sierakowskich fragmenty przeczytają: Tomasz Garstkowiak, Magdalena Kajka, Krzysztof Kuczkowski, Piotr W. Lorkowski, Tomasz Olczak, Dorota Starościak, Małgorzata Trzcińska-Dąbrowska, Waldemar Żyszkiewicz.
Spotkanie poprowadzi Krzysztof Kuczkowski.
Wstęp bezpłatny.

 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą „Quo vadis” przeczytano w ponad 2200 miejscach.

„Wesele. Dramat w trzech aktach”, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie „Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań „Wesela”.

 

Fot.: Muzeum Narodowe w Warszawie

Stanisław Wyspiański (1869-1907) – poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator – był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. Wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce.