Wieczór z poezją i muzyką żydowską | Wiersze na Piętrze | 13.07.2018

W piątek, 13 lipca br. o godz. 18.00 Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza na wieczór poetycko-muzyczny z udziałem Krystyny Łubieńskiej (słowo) oraz Trio Gdańskiego, znanego doskonale publiczności Czwartkowych Wieczorów Muzycznych. W programie kolejnego w tym roku spotkania w cyklu Wiersze na Piętrze znajdzie się wybór poezji Bolesława Leśmiana i innych poetów z XX wieku. Ponadto K. Łubieńska podzieli się refleksjami na temat jednego z najbardziej osobistych i poruszających poematów Juliana Tuwima „My, Żydzi polscy”. Całości dopełni muzyka żydowska w wykonaniu: Anny Prabuckiej Firlej – fortepian, Pawła Kuklińskiego– skrzypce oraz Krzysztofa Sperskiego – wiolonczela.

Zapraszamy

Wstęp wolny!

 

Krystyna Łubieńska – urodzona 3 sierpnia 1932 roku w Warszawie. W 1956 roku ukończyła Wydział Aktorstwa Studium Teatralnego we Wrocławiu. W latach 1958–1963, 1964–1970 i od roku 1971 zawodowo związana z gdańskim Teatrem Wybrzeże. Na gdańskiej scenie zadebiutowała 1 października 1958 rolą Heleny w sztuce Nie będzie wojny trojańskiej Jeana Giraudoux w reżyserii Bohdana Korzeniewskiego. Grała rolę Ofelii w Hamlecie w inscenizacji Andrzeja Wajdy (premiera 13 sierpnia 1960). Występowała także m.in. w sztukach Shakespeare’a, Ionesco, Gombrowicza i Mrożka. Odtwórczyni głównej roli kobiecej w filmie Janusza Nasfetera Mój stary (1962). Wystąpiła m.in. w filmie Mewy (1986) w reżyserii Jerzego Passendorfera oraz w realizowanym w Sopocie serialu Pełną parą (2005) w reżyserii Leszka Wosiewicza.

Uhonorowana m.in. medalem „Za Zasługi dla Miasta Sopotu” oraz tytułem „Najmilszej Sopocianki”.

Źródło zdjęcia: Dziennik Bałtycki

 

Trio Gdańskie powstało w 1983 r. z inicjatywy profesorów Akademii Muzycznej w Gdańsku – Anny Prabuckiej-Firlej (fortepian), Marka Schillera (klarnet), Krzysztofa Sperskiego (wiolonczela). Od kilkunastu lat w składzie zespołu gra skrzypek Paweł Kukliński. Trio prowadzi intensywną działalność koncertową. Występowali prawie we wszystkich krajach Europy. Brali udział w prestiżowych festiwalach muzycznych, m.in. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej w Płowdiw, Warneńskim Lecie, Mousikis Imeres w Salonikach, Festiwalu „Fadrj” w Teheranie. Dokonali wielu nagrań radiowych, telewizyjnych oraz wydali kilka płyt CD. W swoich programach często umieszczają zapomniane utwory kompozytorów polskich.