Wiersze na Piętrze Online | „Challenger. Metamorfozy poety w twórczości Krzysztofa Karaska” Artur Nowaczewski

 

 

 

W listopadzie zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów pierwszej monografii twórczości poetyckiej Krzysztofa Karaska. Rozmowę z Arturem Nowaczewskim, poetą, krytykiem literackim i autorem publikacji „Challenger. Metamorfozy poety w twórczości Krzysztofa Karaska, poprowadzi Piotr Lorkowski – krytyk i badacz literatury. Spotkanie Online odbywa się w ramach cyklu „Wiersze na Piętrze”.
Artur Nowaczewski jest autorem kilkunastu publikacji, w tym tekstów prozaicznych i poetyckich, publikacji z dziedziny literaturoznawstwa, redakcji monografii naukowych oraz wielu naukowych artykułów. W 2006 roku otrzymał III nagrodę w II Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Złoty środek poezji” za tom Commadore 64. W 2016 roku został Finalistą Nagrody Poetyckiej im. K. I. Gałczyńskiego Orfeusz za tom Kutabuk. Był również nominowany do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”.

Premiera: 19 listopada 2021 r.
Wydarzenie dostępne wyłącznie w wersji Online.
Dostęp bezpłatny!

 

O monografii „Challenger. Metamorfozy poety w twórczości Krzysztofa Karaska

„Jedną z rzeczy, którą dało mi w życiu pisanie, była możliwość poznania ważnych dla mnie osób, których w innych okolicznościach nigdy bym nie spotkał. Jedną z nich jest Krzysztof Karasek. Poeta kojarzony z Nową Falą, a więc pokoleniem, które weszło jeszcze przed moimi narodzinami do historii literatury, erudyta, niezrównany gawędziarz, postać barwna i charyzmatyczna. Rozmawiałem po raz pierwszy w 2005 roku, on miał wtedy 68 lat, ja 27. Uczyłem się wtedy historii literatury, on po prostu był świadkiem jej stawania się, przyjaźnił z pisarzami, których nie miałem szansy zobaczyć za życia, a co dopiero porozmawiać. Miałem jednak możliwość rozmawiać z Karaskiem. Od momentu naszego pierwszego spotkania minęło kolejne szesnaście lat, z czego przez siedem powstawał „Challenger”. (…) W postaci Krzysztofa Karaska spotkałem kogoś, kto poezji poświęcił życie. Ale nie tak, jak poświęca je literaturze autor kryminałów, czy nawet pracownik uniwersytetu. Doskonale bowiem znamy ramy granice tego „poświęcenia”, towarzyszące im kryteria wyznaczające hierarchie i tytuły. Karasek poświęcił się jej tak, jak poświęca się człowiek, który chce się dowiedzieć kim jest. Dobrze zresztą wyraża to pytanie towarzyszące jego twórczości „co ja tu robię”. Pytanie, które powinniśmy sobie stawiać w każdym wieku.”

– Artur Nowaczewski, źródło: arturnowaczewski.pl

 

O autorze

ARTUR NOWACZEWSKI urodzony 10 października 1978 roku w Gdańsku. Jest absolwentem III LO „Topolówki”. W 2003 roku ukończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim, a w 2008 roku obronił pracę doktorską pt. Figura ulicy w literaturze polskiej po 1918 roku”, pod kierunkiem prof. dr. hab. Zbigniewa Majchrowskiego. Jest pracownikiem Zakładu Teorii Literatury i Krytyki Artystycznej w Instytucie Filologii Polskiej na Uniwersytecie Gdańskim.

Jako poeta debiutował w prasie literackiej w 2000 roku. W latach studenckich był animatorem życia młodoliterackiego w Trójmieście. Od wielu lat jest stałym współpracownikiem dwumiesięcznika „Topos”. Nakładem serii Biblioteka „Topos” wydał trzy zbiory autorskie: Commodore 64 (2005), Elegia dla Iana Curtisa (2010) oraz Kutabuk (2015). Jego wiersze były też tłumaczone na języki: angielski, chorwacki, czeski, niemiecki, ukraiński oraz turecki.

źródło: arturnowaczewski.pl

 

 

 

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miasta Sopotu