Rozmowa Krzysztofa Kuczkowskiego z Jarosławem Jakubowskim

 

(…) W tym tkwi podstawowy, niezbywalny walor „Bardzo długiej zimy” – w nieoczekiwanie drapieżnym ironizmie, który poprzez swoją dotkliwą namacalność staje się wyjątkową platformą kontaktu autora z czytelnikiem. Kontaktu, jak to u Jakubowskiego, najczęściej burzliwego, a nawet dramatycznego.

Karol Samsel

 

  

 

 

Od 20 grudnia zapraszamy do wysłuchania fragmentów najnowszej publikacji Jarosława Jakubowskiego poety, prozaika, dramatopisarza i dziennikarza. Rozmowę z autorem tomu poezji „Bardzo długa zima” poprowadzi Krzysztof Kuczkowski poeta oraz redaktor naczelny Dwumiesięcznika Literackiego „Topos”. Wirtualne spotkanie „Tak jest dobrze” odbedzie się w ramach cyklu „Wiersze na Piętrze”.
Jarosław Jakubowski jest autorem dramatu „Generał”, który w 2010 roku znalazł się w finale konkursu dramaturgicznego Teatru Polskiego w Poznaniu Metafory rzeczywistości. Za sztukę pt. „Życie” otrzymał I nagrodę w Konkursie Teatru Powszechnego w Łodzi Komediopisanie, a w 2012 roku jego sztuka „Wieczny kwiecień” wygrała konkurs Metafory rzeczywistości.

Premiera: 20 grudnia 2021 r.
Wydarzenie dostępne wyłącznie w wersji Online.
Dostęp bezpłatny!

 

 

 

 

 

 

 

O tomie „Bardzo długa zima” Jarosława Jakubowskiego

„Każdemu, komu wydawałoby się, że tomem Bardzo długa zima Jarosław Jakubowski nawiązuje do klasyków, zalecałbym – raz jeszcze – skupiony powrót do tekstu książki. Cóż z tego, że zauroczeni zostajemy efektem dość precyzyjnej mozaiki, w której zdecydowanie na swoich miejscach odnajdują się kolejno: Różewicz (a właściwie to – bracia Różewiczowie), Barańczak, Miłosz, Celan, Eliot i im podobni – skoro całość skonstruowana została tak, by „umykać” swojej ostatecznej formule? Jakubowski zręcznie wykorzystuje tutaj stary, schleglowski jeszcze, mechanizm transcendentalnej bufonady, by pokazać swoją drażniącą przewagę nad czytelnikiem. Drażniącą, bo unik okazuje się w tym wypadku kuksańcem, a w najbardziej drastycznych przypadkach (jak finałowy wiersz „pojemny” Tak jest dobrze czy też dobrze pomyślany wiersz-moralitet Głowa) pchnięciem czy żgnięciem. W tym tkwi podstawowy, niezbywalny walor Bardzo długiej zimy – w nieoczekiwanie drapieżnym ironizmie, który poprzez swoją dotkliwą namacalność staje się wyjątkową platformą kontaktu autora z czytelnikiem. Kontaktu, jak to u Jakubowskiego, najczęściej burzliwego, a nawet dramatycznego.”

– Karol Samsel, źródło: Wydawnictwo FORMA

 

 

O autorze

JAROSŁAW JAKUBOWSKI – Urodzony w 1974 roku w Koronowie, poeta, prozaik i dramatopisarz. Na arenie poetyckiej zadebiutował w 1996 roku wydając tom wierszy Wada wymowy. Autor na swoim koncie ma jeszcze wiele wyśmienitych publikacji – na opublikowany w 2014 roku zbiór opowiadań Oczy pełne strachu składają się proste historie ludzi z prowincji , natomiast w wydanym rok później regularnym kryminale i powieści historyczno-politycznej Rzeka zbrodni, tworzy sugestywny obraz Bydgoszczy lat dwudziestych. Jarosław Jakubowski to przede wszystkim dramatopisarz – jest autorem ponad dwudziestu znakomitych formalnie i głębokich problemowo sztuk. Pisarza z Koronowa interesują bowiem przede wszystkim duchowe skutki pozornie błahych codziennych decyzji, które składając się na losy ludzi tworzą tkankę wspólnoty. Jakubowski zdaje się władać wszystkimi stylami, zna wszystkie dramaturgiczne sztuczki, mówi każdym możliwym językiem teatru. Swoją misję dramatopisarza rozumie jako dopuszczanie do głosu i umożliwianie spotkania. Pytanie o prawdę stoi w centrum wszystkich tych rozmów i wyznań, czasem brutalnych, czasem wypełnionych obsesjami. Dramaturg chce sprawdzić zasady etyczne w praktyce, bada moc wiary w sytuacjach kryzysowych. I zawsze ostatecznie pozwala swoim bohaterom na skorzystanie z daru wolności.

– źródło: Artur Grabowski instytutksiazki.pl

 

 

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miasta Sopotu