„Drogami Marianny Orańskiej” – wystawa rysunku i rzeźby w marmurze Ewy Beyer-Formeli

W środę, 14 stycznia 2015 r., o godz. 18.00 Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza do Dworku Sierakowskich na wernisaż wystawy Drogami Marianny Orańskiej – pastele i rzeźba w marmurze Ewy Beyer-Formeli. Wystawę inaugurującą 55-lecie pracy twórczej sopockiej artystki można oglądać codziennie w galerii Dworku Sierakowskich w godz. 12.00-19.00. Wystawa potrwa do 6 lutego 2015 r.

Wstęp wolny.
Zapraszamy!

Ewa Beyer-Formela
Urodziła się 8 stycznia 1935 roku w Kartuzach. Studiowała w PWSSP w Gdańsku na Wydziale Rzeźby, w pracowni prof. Stanisława Horno-Popławskiego. Dyplom uzyskała w 1960 roku. Brała udział w odbudowie Gdańska, wykonując prace rzeźbiarskie w kamieniu. Uczestniczyła w licznych plenerach rzeźbiarskich, ogólnopolskich (Lądek Zdrój, Hajnówka, Wdzydze, Stara Morawa) i międzynarodowych (Niemcy, Francja), pełniąc niejednokrotnie funkcję komisarza artystycznego. Od 1974 roku jest inicjatorką i organizatorką plenerów rzeźby w granicie we Wdzydzach Kiszewskich. Od ponad trzydziestu lat Ewa Beyer-Formela związana jest artystycznie z ziemią kłodzką i dolnym Śląskiem. W 2014 r. odbyła się wystawa z okazji 30 lat twórczości w Kotlinie Kłodzkiej, a autorka została uhonorowana Złotym Medalem „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”. Jest także laureatką medalu Gloria Artis nadawanego za wybitne osiągnięcia dla kultury przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ewa Beyer-Formela wykonuje rzeźby plenerowe i kameralne w granicie, marmurze, drewnie oraz metalu i ceramice. Zajmuje się także rysunkiem i malarstwem pastelowym. Mieszka w Sopocie, gdzie można podziwiać m.in. plenerowe rzeźby marmurowe artystki (rzeźba przed kościołem Ewangelickim w Sopocie).

Jest autorką ponad 40 wystaw indywidualnych oraz wielu wystaw zbiorowych w Polsce i zagranicą. Prace Ewy Beyer-Formeli znajdują się w: Muzeum Ziemi Kłodzkiej, Muzeum Regionalnym w Opocznie, Galerii El w Elblągu, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galerii ZAR w Warszawie, Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz w prywatnych i państwowych zbiorach w Polsce, Niemczech, Francji, Belgii, Szwajcarii, Włoszech, Norwegii, Finlandii i Kanadzie.

Nagrody i wyróżnienia

1974 – Ogólnopolska Wystawa Rzeźby, Galeria BWA, Sopot [medal]

1976 – Rzeźba dla Miasta, Galeria BWA, Sopot [wyróżnienie]

1978 – Rzeźba w drewnie, Galeria BWA, Białystok [wyróżnienie]

1983 – Stypendium Ministra Kultury i Sztuki

1984 – Galeria CTW „Na Strychu”, Wrocław [wyróżnienie]

1987 – VI Biennale Małych Form Rzeźbiarskich, BWA, Poznań [Stypendium Ministra Kultury i Sztuki]

1988 – Rzeźba w drewnie, Galeria BWA, Białystok [wyróżnienie]

– Rzeźba dla Miasta, Sopot [I nagroda]

2010 – Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego

– Rzeźba dla Miasta, Sopot [I nagroda]

– Medal Gloria Artis Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

2014 – Złoty medal „Zasłużony dla województwa Dolnośląskiego”