Wystawa ONLINE „Akustyka ciszy”. Malarstwo Agnieszki Wielewskiej | STYCZEŃ-LUTY 2021

W styczniu zapraszamy Państwa do dworkowej Galerii Sztuki ONLINE na wystawę Agnieszki Wielewskiej – absolwentki malarstwa na ASP w Krakowie, związanej z Żuławami i urokliwymi Kaszubami. Na ekspozycji pod tytułem „Akustyka ciszy” zaprezentujemy cykl obrazów olejnych oraz szkiców rysunkowych  przedstawiających wyciszający pejzaż miejski.

Wystawa  w wersji online będzie dostępna od 13 stycznia 2021 r. na naszej stronie internetowej, kanale YouTube oraz na profilu Towarzystwa w mediach społecznościowych.

Zapraszamy
Bezpłatny dostęp na:
www.tps-dworek.pl
FB:\ Towarzystwo Przyjaciół Sopotu

 

Agnieszka Wielewska – Urodzona w 1992 roku w Gdańsku, mieszkała na Żuławach Wiślanych, obecnie – w sercu Kaszub. W 2020 roku otrzymała Stypendium Twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Absolwentka Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (dyplom w 2017, pracownia prof. Adama Brinckena). Jest laureatką m. in. Stypendium im. Henry’ego J.T. Dorena, Stypendium Twórczego Marszałka Województwa Pomorskiego, Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańsk oraz Stypendium Rektora ASP w Krakowie. Nagrodzona za dyplom malarski przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i wyróżniona przez Galerię Zofii Weiss w Krakowie. W latach 2011-2013 studiowała również Malarstwo na ASP w Gdańsku oraz  Historię Sztuki na UJ w Krakowie.

Jej obrazy prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą m.in. w Zurichu (ARTBOX. PROJECT), Debreczynie na Węgrzech (Galeria MODEM, w Krakowie (Pałac Sztuki; Galeria Promocyjna ASP; Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Galeria Zofii Weiss), Sopocie (Państwowa Galeria Sztuki, SOPOTEKA, Teatr BOTO), Bielsku-Białej (Galeria Wzgórze), Częstochowie (Miejska Galeria Sztuki) Warszawie (Galeria Stalowa, MNiSW), Stalowej Woli (Muzeum Regionalne), Kazimierzu Dolnym, Radomiu i Gdańsku (Galeria Klubu Żak, Sztuka Wyboru, Galeria Jednego Dzieła). Poza malarstwem zajmuje się scenografią, plakatem, ilustracją oraz animacją filmową.

 


Miejskie pejzaże Agnieszki Wielewskiej

Prezentowany cykl to obrazy przedstawiające pejzaż miejski z dozą czułej i pełnej delikatności narracji. Nie jest to miasto atakujące ulicznym zgiełkiem – to widoki wyciszające umysł i zatrzymujące czas. Autorka prac zabiera nas w podróż po wewnętrznych dziedzińcach i przeszklonych tarasach tworzących atmosferę przytulności i intymności. Ekspozycja staje się pretekstem do opowiedzenia historii o sferze duchowej. Pejzaże pozwalają na wyciszenie się i skłaniają do kontemplacji. Uważne oko odbiorcy w całym cyklu dostrzeże również powtarzający się motyw – syntetyczne i świetliste drzewo umiejscowione w samym centrum lub tle obrazów. Wystawę dopełniają małe formaty: olejne martwe natury i szkice rysunkowe, stanowiące studium światła.

Prace w ciepłej kolorystyce wraz z przeważającymi kierunkami horyzontalnymi namalowane zostały w technice olejnej laserunkowej na płótnie.

 

Cykl prac „Akustyka ciszy” zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miasta Sopotu